13/05/2009
Bez z ciemyPsyche Bobo, Gołowąs, Infant

Dziecko w złym towarzystwie

Gdy zauważymy, że nasze dziecko przyjaźni się z rówieśnikami, mającymi na naszą pociechę zły wpływ, powinniśmy się najpierw zastanowić nad tym, dlaczego to dziecko robi i czemu szuka takiego towarzystwa.

 

 

"DZIECKO W ZŁYM TOWARZYSTWIE"

 

Gdy zauważymy, że nasze dziecko przyjaźni się z rówieśnikami, mającymi na naszą pociechę zły wpływ, powinniśmy się najpierw zastanowić nad tym, dlaczego dziecko to robi i czemu szuka takiego towarzystwa. Tym bardziej, jeśli znajomi są starsi od niego. Być może mu to imponuje, bo pochodzi z ?innego świata" niż jego.

 

Z reguły to, co nieznane, ludzi starszych napawa lękiem, a młodych wręcz odwrotnie, budzi ich  ciekawość, i nie jest to niebezpieczne do momentu, gdy ciekawość nie przerodzi się w fascynację.

 

Zdarza się to tym młodym ludziom, którzy są wychowani w rygorze, ostrych zakazach oraz gdy następuje rozłam związku. Wówczas dziecko chce zwrócić uwagę na siebie i swe potrzeby, bo jest to najprostszy sposób zasygnalizowania, że coś jest nie tak, jak być powinno w jego świecie. Może też być spowodowane brakiem nadzoru ze strony rodziców. Dziecko uświadamia sobie, że można obyć się bez kontroli dorosłych i decydować o swym życiu.695193_a_angry_and_scared_little_girl.jpg

 

Być może taka przyjaźń z kolegą, który się nie uczy, robi co chce, a dorośli nie są już dla niego autorytetem, nie ma zgubnego wpływu, a kolega staje się wzorem silnego mężczyzny. Taka znajomość może stanowić swoistą ochronę w szkole czy środowisku życiowym.

 

Ta sytuacja wymaga od nas czujności, rozpoznania faktów, ale nie rozpaczliwych działań. Najistotniejsze, by nie stracić kontaktu z dzieckiem, bo nie ma wtedy możliwości kontroli, a i wpływu na to, co się dzieje.

 

A jego relacje z nami się rozluźnią, jeżeli będzie się naciskało, zadawało zbyt wiele pytań go drażniących, moralizowało, czy - co najgorsze - zabraniało kontaktu.

 

Nie poznamy i nie dowiemy się prawdy, problemów swojego dziecka, występując z pozycji siły. Zamiast pytać: ?dlaczego", warto powiedzieć: ?martwi mnie to, że nie chcesz ze mną rozmawiać", ?smucę się tym, że nie potrafię cię zrozumieć".

 

Należy zatem dziecko obserwować, podjąć z nim dialog, ale rozmowy nie powinny się kręcić wokół jego złej znajomości, ale wokół spraw naszego dziecka, jego lęków, niepokojów, radości, sukcesów i porażek.

1028712_black_and_red_liquid.jpg

Dziecko powinno słyszeć słowa zrozumienia, wsparcia i pochwał za swe osiągnięcia. Nie trzeba wpadać w panikę, zaostrzać kontroli, rygoru.

 

Być może taki kontakt z kolegą z ?innego  świata" jest nic nieznaczącym incydentem, próbą poznania tego, co nieznane, a ciekawe, inne, zarazem też będzie szkołą życia.

 

Dziecko samo zobaczy, do czego potrafią się doprowadzić ludzie. Będzie to też sposób na podjęcie ważnej decyzji życiowej, ?kim chcę być, zostać, co osiągnąć, a kim nie i czego nie chcę".  

 

 

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?

Zobacz również

Wieści Famy

Komplementy

Czy wiesz jak mówić komplementy kobiecie? Czy komplementy maja jakiekolwiek znaczenie?Kobiety u...

Wieści Famy

Szkoły dla bezrobotnych

Wieści Famy

Jak rozwiązywać konflikty