20/02/2009
ARS AmandiTo i OwoAlter EgoRaz, Dwa, Trzy Kolejny/a Wieści Famy

Jak rozwiązywać konflikty

Konflikty są stałym elementem naszego życia. Relacje międzyludzkie nie przebiegają zawsze bezproblemowo.

 

"JAK ROZWIĄZYWAĆ KONFLIKTY"

 

Konflikty są stałym elementem naszego życia. Relacje międzyludzkie nie przebiegają zawsze bezproblemowo. Każdego dnia zdarzają nam się przypadki konfliktów wynikające z odmiennych zdań, różnic w interesach czy niezgodnych ze sobą oczekiwań. Nie zawsze też chcemy i umiemy dojść do porozumienia.

 

Tymczasem umiejętność rozwiązywania konfliktów jest niezmiernie ważna. Jest to sztuka, której można się nauczyć. A oto kilka przydatnych porad:


Weź głęboki oddech:


Zwykle nie można dojść do porozumienia, gdy jesteśmy zbyt mocno zaangażowani emocjonalnie. Dlatego też z najbliższymi nam ludźmi kłócimy się zażarcie z błahych powodów, gdy z obcymi staramy się spokojnie rozwiązać problem.

Spróbuj po prostu wziąć głęboki oddech i odczekać chwilę. Może okaże się, że rozgniewana osoba sama wystąpi z inicjatywą: wytłumaczy Ci, że jej zdenerwowanie nie ma nic wspólnego z Tobą, ale na przykład z napiętą atmosferą w pracy. W ten sposób - opanowując się i analizując dogłębnie co się dzieje, a nie

łócąc, będziemy w stanie uniknąć wielu spięć i niepowodzeń w relacjach.

Oddziel problem od osoby:

 

Zwykle traktujemy  dany problem i osobę jako jedność. A wystarczy oddzielić problem od osoby, by móc porozmawiać o konkretach i to ze spokojem. Dystans do własnych emocji pozwoli na szybsze wyjaśnienie całej sytuacji.


Myśl o przyczynach:

 

Należy  przede wszystkim zdać sobie sprawę, jak bardzo ważna jest wiedza dotycząca powodów, dla których dana osoba utrzymuje swoje stanowisko. Jeśli je poznasz, może okazać się, że tak naprawdę nie istnieje między wami konflikt i rozwiązanie nasunie się niejako samo.


Konflikty są jedną z najtrudniejszych sfer naszego życia. Można jednak nauczyć się je konstruktywnie rozwiązywać. Istnieje obszerna literatura, z której możesz dowiedzieć się co zrobić, aby ich unikać i jak w sposób konstruktywny przez nie przechodzić.

 

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze