23/07/2009
Dla AdamówDziad i babaPersona non grataI po wszystkim Bobo, Gołowąs, Infant

Słownik dla rodziców i dzieci


Dzieci nie zawsze potrafią wprost nazywać swoje emocje, najczęściej używają specjalnych kodów, które należy rozszyfrować, by lepiej je zrozumieć. Poniżej kilka przykładów:

SŁOWNIK dla rodziców i dzieci

 

Katarzyna Krzan


Dzieci nie zawsze potrafią wprost nazywać swoje emocje, najczęściej używają specjalnych kodów, które należy rozszyfrować, by lepiej je zrozumieć. Poniżej kilka przykładów:

NIE KOCHAM CIĘ - mówi najukochańsza z istot. Tak naprawdę ma na myśli: sprawiłaś mi przykrość, muszę więc cię ukarać. Nie wie, jak może cię zranić, więc uderza w twój najczulszy punkt. Ale pamiętaj: dziecko nigdy tak nie myśli. Nie gniewaj się więc na niego, nie obrażaj, nie rób awantury tylko dowiedz się, o co chodzi, co go tak bardzo poruszyło. A potem - zapewnij o swojej miłości.

BO MNIE NIE KOCHASZ - prowokacja mająca na celu zwrócenie uwagi, że nie chcesz zrobić tego, na czym dziecku zależy. Maluch liczy na to, że w ramach skruchy pozwolisz mu na to, co chce. Musisz być stanowcza, zapewnić o swoim dozgonnym uczuciu i wytłumaczyć, dlaczego nie możesz spełnić zachcianki.

JESTEM NIEGRZECZNY/A (ewentualnie: głupi/a, brzydki/a, niedobry/a itp.) - to tylko chęć zwrócenia na siebie uwagi i uzyskania zapewnienia, że tak naprawdę dziecko jest grzeczne, mądre, ładne i dobre. Użalając się nad sobą, kilkulatek może próbować wyłudzić coś od ciebie, np.1011360_childrens_pleasure.jpg zakup jakiejś zabawki lub coś słodkiego ?na pocieszenie". Teraz to już wszystko zależy od twojego charakteru, czy dasz się zwieść. Może też się zdarzyć, że dziecko faktycznie będzie miało negatywną opinię na swój temat. Musisz więc wybadać, co jest tego powodem - może ktoś mu powiedział coś takiego na placu zabaw, czy w przedszkolu, a może podsłuchało czyjąś rozmowę na jego temat. 

BO TY WOLISZ ..... ODE MNIE - tekst, który pojawia się czasem w relacjach między rodzeństwem i jest wyrazem zazdrości między nimi oraz przekonaniem o niesprawiedliwym traktowaniu. Nie masz innego wyjścia: musisz równo rozdzielać swoją miłość, pieszczoty, ale także kary.

JAK BĘDZIESZ NIEGRZECZNY/A TO ZABIERZE CIĘ PAN - zdanie, które powinno być wykreślone z rodzicielskiego słownika, a które pojawia się bardzo często, bo niestety jest skuteczne - pozwala zapanować nad niesfornym dzieckiem. Buduje jednak w nim przekonanie, że rodzice mogą się pozbyć dziecka w bardzo łatwy sposób, co rodzi strach przed obcymi.

BO NIE BĘDĘ CIĘ KOCHAĆ - zdanie całkowicie bez sensu, stosowane jako broń wymuszająca odpowiednie zachowanie, powinno zostać zakazane, podobnie jak:

KOGO KOCHASZ NAJBARDZIEJ? - żadne dziecko nie potrafi odpowiedzieć na tak beznadziejne pytanie, lepiej wcale go nie zadawać, gdyż rodzi w umyśle dziecka wątpliwość, że można kochać bardziej lub mniej.

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?