12/02/2012
Psyche Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

O dzieciach mówi się, że mają "gumowe ucho". Co oznacza, że nawet pochłonięte zabawą są w stanie wyławiać to, co mówią dorośli nawet w pokoju obok i przybiec błyskawicznie na dźwięk rozwijanego papierka od cukierka.

 UWAGA NA SŁOWA!

O dzieciach mówi się, że mają "gumowe ucho". Co oznacza, że nawet pochłonięte zabawą, są w stanie wyławiać to, co mówią dorośli w pokoju obok i przybiec błyskawicznie na dźwięk rozwijanego papierka od cukierka.

 

Dzieci mają wyczulony słuch na to, co mówią dorośli, szczególnie, gdy mówią o nich. Należy więc uważać na to, co się mówi w ich pobliżu, nawet wtedy, gdy wydaje się, że nie słuchają. Dzieci wszystko słyszą i rejestrują. Potrafią dokładnie powtórzyć to, co mówili dorośli. Niestety rodzice bardzo często dyskutują przy dzieciach o nieodpowiednich rzeczach. Mogą to być sprawy dorosłych, których dziecko nie rozumie, np. finanse lub jakieś osobiste nieporozumienia między rodzicami. Najgorszą rzeczą jest kłótnia w obecności dzieci, gdy rodzice wypowiadają przy nich przekleństwa lub wulgaryzmy.

Trzeba uważać podczas imprez na słowa, kiedy to pod wpływem alkoholu rodzicom puszczają hamulce i zapominają o czujnej obecności dzieci.

Trzeba ustalić reguły, unikać obecności najmłodszych podczas omawiania rodzinnych problemów, kłótni, a także podczas imprez. Nie jest wskazane, by dzieci widziały rodziców pijących, krzyczących i zataczających się od przekleństw. Lepiej na czas imprezy oddać dzieci pod opiekę kogoś innego. Inaczej trudno będzie wytłumaczyć dziecku, że nie wolno pić alkoholu i przeklinać, skoro rodzice tak właśnie robią.

 

Dzieci nie muszą, a wręcz nie powinny uczestniczyć w zajęciach dorosłych, mają jeszcze na to czas. Dzieci są tylko dziećmi, powinny mieć swoje dzieciństwo - stan beztroski i niezajmowania się sprawami dorosłych. To, o czym mówią dorośli, nie powinno ich w ogóle interesować! One ich w większości nie rozumieją, po co więc mają brać udział w ich rozwiązywaniu?

 

Dla nich najważniejszą rzeczą jest to, aby rodzice po prostu ich kochali, bo jest to największa i najważniejsza potrzeba dziecka. Nie muszą wiedzieć, ile zarabia tatuś, czy że mamusia akurat nie może dogadać się z tatą.

Najważniejszą rzeczą, gwarantującą powodzenie nie tylko w sprawie uczenia dzieci dobrego wyrażania się, ale i w ogóle w wychowaniu, jest dobry przykład, płynący od rodziców. Szczególnym autorytetem w tej dziedzinie cieszy się ojciec, to właśnie jego dzieci najczęściej naśladują, jeśli chodzi o słownictwo i sposób wyrażania się.

Dzieci będą powtarzały zachowania rodziców. To dotyczy nie tylko mowy, ale i zachowania się w trudnych życiowych sytuacjach. Stąd powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na mowę, bo im wcześniej zaczniemy zwracać uwagę na to, co mówimy, tym szybciej sami nauczymy się kontrolować swój język i łatwiej będzie nam wpływać na to, jakiego słownictwa używają nasze dzieci.

Należy zatem zwracać uwagę na to, co mówi się w obecności dzieci. Poważne tematy niedotyczące dzieci powinny być zostawiane na inny czas, kiedy nie będzie ich w pobliżu. Nie wolno zajmować się rozmowami na wulgarne i brzydkie tematy, wtedy uniknie się nawet przypadkowego usłyszenia ich przez dzieci. Dzieci mają swoje sprawy, dorośli swoje - i należy o tym pamiętać.

 

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny

Zobacz również

Strawa ducha i kondycha

Piękno naturuy w jaskini

Piękno natury w jaskini

Strawa ducha i kondycha

Tatry

Strawa ducha i kondycha

Zimowa sceneria Bieszczad

Strawa ducha i kondycha

Sporty zimowe