23/07/2009
ARS AmandiTo i OwoTajemnice Alkowy Amor i Wenus

Kolory miłości

Symbole i barwy mają zróżnicowane formy w kulturach i wiążą się z uzewnętrznianiem uczuć, potrzeb, ze sztuką i obyczajowością erotyczną (np. w kulturach Indii i Chin symbole i barwy są bardzo często odnoszone do seksualności)

KOLORY MIŁOŚCI SYMBOLICZNE ZNACZENIE BARW


Opracowała Katarzyna Krzan


Symbole i barwy mają zróżnicowane formy w kulturach i wiążą się z uzewnętrznianiem uczuć, potrzeb, ze sztuką i obyczajowością erotyczną (np. w kulturach Indii i Chin symbole i barwy są bardzo często odnoszone do seksualności)


Różne barwy miały i mają w rozmaitych kulturach odmienne, niekiedy przeciwne znaczenia symboliczne, poczynając od barw fresków na ścianach jaskiń paleolitycznych, od kolorowych pigmentów wcieranych w skórę ciała przez prymitywne plemiona aż do barw heraldycznych i ubiorów sakralnych oraz do kolorów znaków drogowych. 

Kolory ściśle wiążą się z ludzkimi uczuciami, namiętnościami, szczególnego znaczenia nabierają w przypadku miłości, jako najsilniejszego znanego nam uczucia.


Z zakochaniem wiąże się nadzieja na powstanie nowego, trwałego związku. Z nadzieją, zgodnie z przeczuciem, ale i tradycją łączy się barwa zielona.


ZIELEŃ: to kolor wegetacji ziemskiej, życia i roślinności. Jest to barwa nadziei na szczęście, zwycięstwa i kontemplacji. Zielony jest kolorem kompromisowym, symbolizuje także płodność i nieśmiertelność. Zieleń jest kolorem zrównoważonej siły przyrody, postępu umysłu i ciała. Ten kolor łagodzi i odnawia.
Osoby, które lubią kolor zielony są przyjacielsko nastawione do otoczenia. Jest to barwa młodości i wzajemności, zaspokojenia pragnień. 

BIEL: jest barwą czystości i niewinności, a także szlachetnych zamiarów.

Biel żywa i pełna wibracji, symbolizująca czystość, sprawiedliwość, dziewictwo, niewinność, szczęście, światło. Należy tu dołączyć także pojęcia boskości niepojętej, jedności bożej, przedwiecznego początku, nieśmiertelności duszy. W starożytności dni szczęśliwe oznaczano białymi kamykami.

Dla wielu narodów jest ona kolorem żałoby. W Japonii strój pogrzebowy miał barwę białą, jeśli zaś panna młoda przywdziewała białą suknię, to tylko dlatego, że umierała dla swej rodziny. W Chinach również biel była kolorem żałoby. 
Biały bukiet daje się pannom, by wyrazić im szacunek, białe kwiaty mówią: ?Kocham, ale jeśli nie chcesz, nawet cię nie dotknę".


CZERWIEŃ: jest najbardziej oczywistym kolorem miłości. Kolor ten kojarzy się z krwią, sercem, a serce oczywiście z głębokim uczuciem, namiętnością.

Czerwień jest także kolorem uczuć o charakterze wyraźnie seksualnym. Rudolf Gross, pisząc o znaczeniu barw w sztuce i obyczajowości Zachodu w książce ?Dlaczego czerwień jest barwą miłości", stwierdza, że kolor czerwony to szczególny symbol seksu.

Znane są "czerwone latarnie", którymi znakowano domy publiczne; w wytwornych lokalach zapalano czerwone światła, aby stworzyć477632_love_by_always_.jpg specyficzny nastrój. W XIV w. czerwień przybrała ujemne znaczenie i np. w Kolonii wydano zarządzenie, aby ulicznice zakładały czerwone zasłony, a w Bernie prostytutki miały nosić czerwone czapki.

Czerwień jako barwa miłości, jest chętnie wykorzystywana podczas świąt: Św. Mikołaj ma czerwony płaszcz, no i pięknie kontrastuje z zielonymi gałązkami choinki.
Kwiaty: Gdy mężczyzna wręcza kobiecie purpurowe róże, mówi tym: ?Kocham cię i pragnę byś była moja".
Kamienie odpowiadające czerwieni to: rubin, granat (miłość), ametyst.


RÓŻOWY: jest symbolem młodości, wdzięku, pogodnego nastroju, a także miłości. Jest także kolorem namiętności. 
Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii, przyjaźni i oddania, które może przerodzić się w coś więcej. Kwiaty w tym kolorze mówią dziewczynie: ?Bardzo cię lubię!" Aczkolwiek jeżeli są to różowe róże przewiązane zieloną wstążką oznacza to, że młodzieniec chce się oświadczyć.
Kamień: perła.

BŁĘKIT: to kolor transcendentny. Oznacza niebo, spokój, kontemplację (wymiennie z kolorem złotym). Dla chrześcijan jest to również kolor Matki Bożej. Błękit to symbol wierności, stałości i delikatności.

Kolor niebieski był początkowo symbolem wierności, np. rycerze na cześć ukochanej kobiety przywdziewali niebieskie stroje. Z czasem stał się symbolem niewiernych i oszukanych.

Błękit to symbol sfery duchowej człowieka, lojalności, ufności, ma właściwości znieczulające. Wnosi radość do duszy i wewnętrzny spokój, łagodzi wzburzone myśli, sprowadza sen.
Dziś niebieskie kwiaty mówią: ?Zawsze chcę być tylko z tobą".
Kamienie odpowiadające tej barwie to: turkus, hiacynt, szafir.


ŻÓŁTY: to kolor złota oraz słońca. Oznacza najwyższe wartości i wiedzę. Niegdyś kolor żółty był barwą zamężnych kobiet i matek, miał wzbudzać do nich szacunek. 
Stopniowo kolor ten stał się symbolem zdrady, fałszu, bezwstydu (ladacznice), wrogości (Żydzi). Odcień cytrynowożółty symbolizuje nienawiść i zdradę. Judasz przedstawiany jest w malarstwie z żółtej szacie. 
Żółty to barwa tworzenia i miłości, złote obrączki symbolizują szczęście. To kolor ciepła słonecznego, promienności i sławy. To kolor szczodrości i radości. 
To symbol zmysłowości także, poddania emocjom, ale także wrażliwości i łatwości do zranień. To także kolor zazdrości, podarować komuś kwiatek o żółtych płatkach oznacza zdradę. Żółć związana z symboliką siarki oznacza gniew boży i piekło. 
Żółty bukiet kwiatów mówi: ?Nie dokazuj, miła, nie dokazuj..."
?Żółte" kamienie to topaz i cytryn.


Najbardziej chyba niezwykłym i niejednoznacznym kolorem jest fiolet, będący symbolem mistycznych uniesień, zadumy, kontemplacji, ale i żałoby.

766977_love_in_water.jpgFIOLET: to kolor znieczulający, może pomagać w koncentracji, usuwa bowiem zmęczenie, łagodzi stresy i napięcia, również zapobiega bezsenności.
Fiolet to barwa przestrzeni i wolności, to kolor niebanalny. Oznacza spontaniczną przyjaźń.
To także kolor tajemnicy, głębszy od czerwonego, lecz cieplejszy od niebieskiego oznacza pociąg do piękna, przepychu, nie znosi miernoty, jest symbolem dumy.

Fiolet to kolor mistycyzmu, tajemnicy, zagadki i tego, co niedościgłe i nieosiągalne.


Kolory znaków zodiaku:
ZNAK KOLOR, ZNAK KOLOR
Baran - biały, czerwony; Waga - fioletowy, błękit
Byk - żółty, czerwony, ciemnoniebieski; Skorpion - rdzawo brązowy, ciemnoczerwony
Bliźnięta - czerwony, żółty; Strzelec - pomarańczowy, żółty, purpurowy
Rak - szmaragdowozielony, fioletowy; Koziorożec - brązowy, ciemnozielony
Lew - złocistożółty, pomarańczowy, biały; Wodnik - ciemnoniebieski, zielony
Panna - bladoniebieski, ciemożółty; Ryby - biały, srebrny

Biały nie powinien żenić się z fioletowym.
Żółty nie powinien żenić się z czerwonobrązowym.
Czerwony nie powinien żenić się z pomarańczowym.
Szmaragdowozielony nie powinien żenić się z brązowym.
Złocistożółty nie powinien żenić się z ciemnoniebieskim.
Bladoniebieski nie powinien żenić się z białym.

Osoba, której kolor znajduje się przy jej znaku zodiaku, nie powinna nosić koloru, który umieszczono na tym samym poziomie w drugiej kolumnie. Jest to jej kolor antagonistyczny i nie powinien dominować w jej otoczeniu. Niewielka jego ilość nie powinna jednak wyrządzić krzywdy...


A oto wskazówki dla par i przyszłych małżonków:1013_dscn1745x.jpg

Fioletowy powinien łączyć się z czerwonym.
Ciemnoniebieski powinien łączyć się z pomarańczowym.
Jasnoniebieski powinien łączyć się z ciemnozielonym.
Czarny powinien łączyć się z żółtym.
Purpurowy powinien łączyć się z zielenią morską.
Różowy powinien łączyć się z liliowym.

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze