PFRON Rentier i Emeryt

działalność gospodarcza

5 kroków do własnej firmy

 

5 kroków do własnej firmy

 

Steve Jobs, Roman Kluska, Piotr Krupa, pani Jola z kwiaciarni, szewc Zenek i sąsiedzi, którzy pod piątką prowadzą salon tatuażu. Własna działalność gospodarcza może mieć różne oblicza i skalę, ale początki zazwyczaj są takie same. Jak w ?Ziemi obiecanej? Reymonta: ?Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic ? to razem mamy w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę...?.

Krok 1.: Zastanów się, czy na pewno chcesz to zrobić?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko brak szefa nad sobą, urlop na zawołanie i wysokie zarobki, kiedy trafimy na hossę. Przed nadmiernym entuzjazmem przestrzegać się należy i hura optymizmem choć nie należy z tego rezygnować?

  • Pokutuje takie przekonanie, że jeśli nie mogę znaleźć pracy, to założę własną działalność gospodarczą ? się mówi. ? Jest mi źle u szefa, to pójdę na swoje. Często tę decyzję podejmujemy pod wpływem emocji: przełożony źle nas potraktował, pominął przy awansie i wtedy decydujemy: zabieram swoje zabawki z tej piaskownicy. Niestety, statystyki pokazują, że większość zakładanych firm nie przeżywa fazy start-upu, czyli kończy swoją działalność po pół do półtora roku.

  • Ta forma zatrudnienia ma swoje plusy i minusy, wiąże się z różnymi kłopotami, których nie ma osoba zatrudniona na etacie, gdzie zakład pracy organizuje za pracownika cały szereg zobowiązań, składek, udziela mu płatnego urlopu, płaci za zwolnienie zdrowotne ? zauważa przedsiębiorca.

Jeśli nadal chcesz założyć działalność gospodarczą, przejdź do kroku nr 2.

Krok 2.: Podejmij decyzję, co właściwie chcesz robić?

Nie ma sensu wierzyć w złote góry, które czekają na wszystkich inwestujących w aplikacje na smartfony czy rynek nieruchomości. Branże, w których sukces jest murowany, nie istnieją.

  • Jedna osoba osiągnie sukces na danym rynku, a inna inwestująca dokładnie w tej samej branży w tym samym czasie poniesie klęskę. Bardzo ważne są tu osobiste umiejętności i predyspozycje, które ma osoba zakładająca działalność..

Jeśli pieczemy torty, które uwielbiają nasi znajomi, albo jesteśmy niezastąpieni, kiedy komuś zepsuje się samochód ? spróbujmy przekuć te umiejętności w interes.

Krok 3.: Policz koszty i znajdź środki

Jeśli brakuje ci cierpliwości, wróć do punktu 1.:



Mechanik na wózku miał już w dużej mierze wyposażony warsztat ? pieniędzy ze środków europejskich potrzebował na doposażenie. Jeśli nasza działalność nie wymaga specjalistycznego sprzętu albo częściowo nim dysponujemy, początkowe koszty będą nieco mniejsze ? środków szukajmy w urzędzie pracy. Planując comiesięczny budżet firmy, uwzględnijmy koszty składek do ZUS, usług telefonicznych i łącza internetowego oraz wynajmu pomieszczeń.

Osoby z niepełnosprawnością prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z dofinansowania do składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ? jego wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności i sięga od 30 do 100 proc. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego biznesu, możemy skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości (więcej: inkubatory.pl).

Krok 4.: Wybierz formę działalności i wypełnij wniosek

Najprostszą formą działalności gospodarczej w Polsce jest działalność gospodarcza osoby fizycznej. Można ją zarejestrować w ciągu jednego dnia bez wychodzenia z domu: przez internet lub telefon. Wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, CEIDG i uzupełnić formularz. Jeśli mamy podpis kwalifikowany (albo profil zaufany), możemy potwierdzić autentyczność wniosku bez wizyty w urzędzie. W formularzu podajemy: nazwę, adres działalności gospodarczej, datę rozpoczęcia, informacje o tym, czym się będziemy zajmować, ile osób zatrudniać. Jeśli mamy już Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) nie musimy wyrabiać nowego, a REGON nadaje Urząd statystyczny ? zostawiamy na niego miejsce w formularzu CEIDG. Ważną częścią formularza jest wybór formy opodatkowania.

  • Mamy do wyboru kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatek liniowy ? przypomina Artur Krysik.

Większość działalności podpada pod kategorię zasad ogólnych, gdzie podstawowa stawka podatku wynosi 18 proc. (dla osób, które przekroczą 85 528 zł dochodu 32 proc.), a przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze wszystkich ulg, które dopuszcza prawo: rozliczenia z małżonkiem czy odliczenia ulgi na cele rehabilitacyjne.

Karta podatkowa to miesięczna zryczałtowana stawka, której wysokość zależy m.in. od branży i wielkości miejscowości, w której jest zarejestrowana firma. Taka forma opodatkowania ułatwia obsługę księgową firmy:

  • Dla osoby niewidomej prowadzenie księgowości jest ciężkie - oczywiście mamy pomoce, jak linijka brailowska czy programy udźwiękawiające, ale to jest już wyższa szkoła jazdy. Możliwość korzystania z karty podatkowej jest dużym ułatwieniem ? mówi Szymon Borowiec.

Pełna lista branż, w których można skorzystać z tej opcji rozliczania jest w ?Monitorze Polskim?. Należą do nich m.in. usługi rzemieślnicze, handel detaliczny i niektóre usługi transportowe. W pewnych formach działalności możemy rozważyć też ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: płacimy podatek tylko od uzyskanego przychodu, ale nie odliczamy kosztów przychodu. Takiego ryczałtu nie mogą wybrać aptekarze, większość osób prowadzących działalność usługową, agencje detektywistyczne i ochroniarskie albo lombardy. Dziewiętnastoprocentowy podatek liniowy jest stały, niezależny od wysokości dochodu.

Krok 5.: Znajdź klientów

Co zrobić, kiedy dopiero zaczynamy swój biznes? Warto rozpromować swoje usługi w kręgu rodziny i przyjaciół, ogłaszać działalność w miejscach, gdzie ktoś może szukać usługi, którą wykonujemy: jeśli robimy catering na wesela, niech nie zabraknie nas na targach ślubnych, gdy naprawiamy rowery ? oznaczmy logotypem firmy i danymi kontaktowymi dwa kółka, którymi jeździmy do warsztatu.

  • Kto nie ryzykuje, nie pije szampana ? Uważam, że należy ruszyć tyłek i zrobić coś ze sobą, żeby potem na starość nie żałować, że się nie zrobiło. Zimy się powtarzają coraz szybciej, a lato tak szybko upływa.

 

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze