02/02/2011
Dla AdamówKurowanie się Eskulap - Temida

Kontroluj swoje serce - rodzaje badań

 

Na pewno zależy tobie na tym byś miał zdrowe Serce więc co najmniej dwa razy do roku powinieneś kontrolować ciśnienie krwi, a poziom cholesterolu co najmniej 2-3 lata.

 

 

Kontroluj swoje Serce

 

Na pewno zależy tobie na tym byś miał zdrowe Serce więc co najmniej dwa razy do roku powinieneś kontrolować ciśnienie krwi, a poziom cholesterolu co najmniej 2-3 lata. Nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu jest szkodliwe dla serca, a gdy się zgłosimy do lekarza jaki stwierdzi jego dolegliwości skieruje cię na dodatkowe badania specjalistyczne, niektóre z nich nie są tak znane jak EKG, tu opiszemy i dowiecie się o niektórych z nich czemu służą.

 

 

Holter

 

Skieruje na ten typ badania, gdy lekarz podejrzewa u ciebie niedokrwienie mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu jego pracy(serce bije wtedy nie miarowo, nierówno: raz przyspiesza, to znów zwalnia).

 

 

Na czym polega?

 

Przez dobę lub nawet dwie do klatki piersiowej masz naklejone minielektordy, jakie połączone są z aparatem rejestrującym jego pracę a znajdującym na pasku,  wielkości walkmana i rejestrującym zapis pracy serca na taśmie magnetycznej (tak jak EKG)przez cały czas zarówno w dzień i w nocy.

 

 

Echokardiografia

 

To badanie jest, również zwane echem serca, pozwala sprawdzić, czy serce jest prawidłowo zbudowane oraz niema zaburzeń w jego pracy. Ech pozwala ocenić stan wszystkich części serca (osierdzia, przedsionków, komór),i wykryć blizny po zawale, tętniaki, skrzepy.

 

 

Na czym polega?961617_be_healthy_1.jpg

 

Echokardiografia to nic innego jak USG serca, w jakim lekarz specjalista przykłada głowicę ultrasonografu do klatki piersiowej i wodzi nią po skórze, a na monitorze widoczny jest obraz pracującego serca i można obserwować pracę.

 

 

Scyntografia

 

Lekarz ją zleca wówczas jeśli chce się dowiedzieć o stanie tętnic i budowie serca również o jego pracy (czy prawidłowo się kurczy i rozkurcza).

 

 

Na  czym polega?

 

Podany zostaje dożylnie tzw. izotop promieniotwórczy, czekasz kilka kilkanaście minut by pozostał pochłonięty przez mięsień sercowy. Gdy tam się zgromadzi, wówczas siadasz lub kładziesz się przed tzw. gammakamerą. Przetwarza ona promieniowanie wychodzące z serca na obraz widoczny na monitorze.

 

 

Koronografia

 

Lekarz zleca wówczas gdy jest podejrzenie miażdżycy tętnic. Badanie pozwala określić czy jest potrzebne stosowanie leczenia inwazyjnego, operacyjnego  by udrożnić prześwit tętnic lub starczy wdrożenie odpowiednio dobranych leków.

 

 

Na czym polega?

 

Maleńkim nacięciem lekarz wprowadza do tętnicy udowej cewnik jaki musi dotrzeć aż do serca. Za jego pomocą lekarz podaje środek cieniujący (tzw.kontrast),potem co jakiś czas podświetlane zostaje twe ciało promieniami rentgenowskimi, aparat jest połączony z komputerem i lekarz widzi na monitorze tętnice i serce, może wykryć zwężenia, także zatory tętnic wieńcowych (tych co otaczają serce i ich odgałęzień). Zaletą koronografi jest możliwość podczas jej wykonywania, udrożnienia tętnic w trakcie tego badania.

 

 

Rezonans Magnetyczny

 

Jest wykonywany wówczas gdy lekarz podejrzewa nieprawidłowości w budowie serca, i wtedy także gdy chce sprawdzić stan tętnic wieńcowych.

 

 

Na czym polega?

 

Kładziesz się na specjalnym łóżku jakie jest wsuwane do komory tunelu na kilka, kilkadziesiąt minut. Wewnątrz poddany jesteś działaniu pola magnetycznego, jakie umożliwia dokładne uzyskanie obrazu serca i tętnic na monitorze.

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?