07/01/2010
Bez z ciemyRaz, Dwa, Trzy Kolejny/aPsyche Amor i Wenus

Druga mama

Bycie rodzicem nie jest łatwe. Nie istnieją szkoły rodzicielstwa, a z pewnością by się przydały. Jeszcze trudniej być rodzicem dla dzieci partnera czy pa

 

"DRUGA MAMA"

Bycie rodzicem nie jest łatwe. Nie istnieją szkoły rodzicielstwa, a z pewnością by się przydały. Jeszcze trudniej być rodzicem dla dzieci partnera czy partnerki. Dzieci bardzo rzadko akceptują macochę, dla nich zawsze mama będzie na pierwszym miejscu.

Zresztą samo słowo ?macocha? ma negatywne znaczenie, wyniesione zapewne z bajek czytanych dzieciom w dzieciństwie. Macochy nigdy nie są dobre dla Kopciuszków czy Śnieżek? Wręcz przeciwnie ? myślą tylko o tym, jak się ich pozbyć.

Aby przetrwać w nowej sytuacji, należy dać sobie sporo czasu i uzbroić się w cierpliwość, nie robiąc niczego na siłę. Więź między dziećmi a macochą powstanie z czasem. Może nie przerodzi się od razu w wielką miłość, ale może choć stanie się trwałą przyjaźnią. Trzeba w to wierzyć i stale nad tym pracować, by zdobyć zaufanie dziecka i zasłużyć na jego uczucia.

Należy pamiętać o uczuciach dziecka, o tym, że pojawienie się w domu nowej mamy jest dla niego bardzo stresującą sytuacją.

Bardzo przydatna staje się tu pokora i zaakceptowanie stanu, że to macocha jest osobą nową w rodzinie i to ona powinna się nieco dopasować do nowych warunków.

Należy budować swoje relacje z dziećmi i partnerem na zaufaniu i wzajemnej akceptacji.  Trzeba pamiętać, że prawdziwa biologiczna matka nie będzie chciała pogodzić się z utratą swojej pozycji. I to także należy zaakceptować. Pod żadnym pozorem nie wolno nastawiać dzieci przeciwko niej, gdyż zakończy się to katastrofą.

Ojczym także nie ma łatwej roli do odegrania. Również powinien postępować  z rozwagą i spokojem przy budowaniu nowych relacji rodzinnych. Dobrze, jeśli nowy ojciec daje dzieciom dobry przykład do naśladowania, czymś im imponuje, chcą go naśladować. Należy także uważać, by nie konkurować na siłę z biologicznym ojcem. Takie działanie nigdy nie odniesie dobrych skutków.

 

Bycie macochą i ojczymem jest trudne. Nie można tu liczyć na harmonijne życie rodzinne z grzecznymi dziećmi i spokojnymi rodzicami. Przy budowaniu nowej rodziny trzeba się liczyć z napięciami, konfliktami, problemami, które jednak można rozwiązać uzbrajając się w cierpliwość i dobrą wolę. Przy takim nastawieniu z pewnością uda się stworzyć szczęśliwą rodzinę. Ale na to potrzeba oczywiście czasu.

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Rentier i Emeryt

Prezesi zarabiają na Niepełnosprawnych i ich wykorzystują

Listy do redakcji: ?prezesi zarabiają krocie na osobach niepełnosprawnych? Redakcja I...

Rentier i Emeryt

Dyskryminowania

Rentier i Emeryt

Prosto z ZUS czyli mówimy jasnym językiem

Rentier i Emeryt

Chorzy psychicznie mogą pracować 2