21/10/2009
O AdamiePichcenie Chłop w chacie

Życie zaczyna się w kuchni

 

Mówi się, że jedni jedzą, żeby żyć, a drudzy żyją, żeby jeść.

 

Życie zaczyna się w kuchni

 

Mówi się,że jedni jedzą żeby żyć a drudzy żyją, żeby jeść. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, to w kinach jest właśnie smakołyk dla was - "Julie i Julia", film o miłości i gotowaniu. I o miłości do gotowania 

 

Meryl Streep jako Julia Child

 

Na "Julie i Julię" nie można iść głodnym. Radzę ugotować coś pysznego, nieco uszczknąć przed seansem, a po powrocie do domu zasiąść do jedzenia. Albo prosto z kina wybrać się do restauracji. Ale nie do McDonalda czy KFC. Zresztą po obejrzeniu filmu chyba nikt nie będzie miał apetytu na fast foody. "Julie i Julia" to bowiem film ku czci dobrego jedzenia, domowego, pożywnego, spożywanego w towarzystwie bliskich czy przyjaciół. Niekoniecznie francuskiego, choć wokół kuchni francuskiej toczy się akcja filmu. Gotują dwie osoby. Pierwszą z nich jest Julia Child (Meryl Streep), znudzona żona dyplomaty, Amerykanka w Paryżu. Szukając sobie zajęcia za radą męża postanawia wziąć się za to, co lubi najbardziej - za jedzenie. O gotowaniu nie ma pojęcia, ale zapisuje się do najlepszej szkoły i odkrywa cudowny, do tej pory niedostępny świat przyrządzania smakołyków, które do tej pory tylko konsumowała. Jej pasja jest tak ogromna, że gotowanie staje się sposobem Julii na życie. W końcu pisze książkę, a później zostaje pierwszą telewizyjną kucharką Ameryki uczącą miłośników hamburgerów i mrożonego groszku, jak smakowite może być domowe jedzenie i jaką frajdą może być gotowanie.

Druga kucharka też nie gotuje zawodowo. Dobiegająca trzydziestki Julie Powell (Amy Adams) jest sfrustrowana swoją pracą, w której wciąż wysłuchuje czyichś skarg i złorzeczeń, sfrustrowana1009138_coffee_break.jpg przyjaciółkami, które robią karierę i nie mają dla niej czasu, a kiedy już go znajdą, zabraniają jej jeść to, co lubi, sfrustrowana własną matką, która w nią nie wierzy. Pewnego dnia po powrocie z pracy Julie postanawia zrobić coś ze swoim życiem. A tym czymś jest ugotowanie wszystkich przepisów ze słynnej książki kucharskiej Julii Child "Doskonalenie się w sztuce kuchni francuskiej". Daje sobie na to rok, a żeby się nie poddać zakłada blog, w którym opisuje swoje kuchenne wzloty i upadki. 

Współczesne losy Julie i dziejąca się w latach 50. historia Julii przeplatają się ze sobą tworząc smakowity obraz o pasji, gotowaniu, odwadze w zmienianiu swojego życia, wreszcie o miłości. I o tej do jedzenia, i o tej prawdziwej. Obie Julie mają u swego boku kochających mężczyzn. Paul Child (Stanley Tucci) sam zachęca żonę, żeby znalazła sobie ciekawe zajęcia, a następnie wiernie jej towarzyszy w kulinarnych eksperymentach. Buduje też dla niej specjalną kuchnię w amerykańskim domu (Julia Child miała 188 cm wzrostu, więc zwykłe blaty i urządzenia kuchenne były dla niej za niskie). Eric Powell, początkowo zachwycony gotowanymi przez żonę smakołykami, w końcu zaczyna mieć jednak dość życia w trójkącie z Julią Child. To dodaje wiarygodności i uroku filmowi, który w innym przypadku byłby przesłodzony. A tak "Julie i Julię" ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Początkowo co prawda wydawało mi się, że Meryl Streep szarżuje w swojej roli i że Julia Child w jej wykonaniu to jakaś parodia w stylu, w jakim członkowie Latającego Cyrku Monty Pythona przedstawiali brytyjskie gospodynie domowe - głośne, zamaszyste, z drażniącymi, nosowymi głosami i z nieodłączną trwałą. Potem jednak obejrzałam na YouTube fragmenty telewizyjnych programów Julii Child i ze zdumieniem stwierdziłam, że słynna kucharka właśnie taka była. Ważniejsze od tego, jak wyglądała i jak mówiła było jednak to, co mówiła: gotuj to, co lubisz, nigdy nie przepraszaj i nigdy się nie tłumacz. Julia Child nauczyła Amerykanów, że gotowanie może być przyjemnością. Podobnie jak oglądanie filmu "Julie i Julia". 

 

Recenzja pozyskana z Metro  

 

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny