20/02/2009
Wyłapane w Sieci Adam myśli

Sieciwe zagrożenia

Świat wkroczył do Internetu, a sieć stała się drugim światem. Dzięki niej nieśmiali zyskują pewność siebie, samotni i niepełnosprawni mogą prowadzić życie towarzyskie, a wielu ludzi zyskało nowe możliwości pracy.

 

"SIECIOWE ZAGROŻENIA"

 

Świat wkroczył do Internetu, a sieć stała się drugim światem. Dzięki niej nieśmiali zyskują pewność siebie, samotni i niepełnosprawni mogą prowadzić życie towarzyskie, a wielu ludzi zyskało nowe możliwości pracy.

 

Ale Internet to również przemoc, seks oraz całe polityczno-rasistowsko-seksistowskie bagno, jakim obrzuca codziennie życie. Trzeba umieć filtrować przekazywane w sieci treści, które nie zawsze są zgodne z prawdą.

 

Najbardziej narażone są dzieci, pozostawione przed komputerem bez opieki ze strony dorosłych. Dostęp do sieci jest dziś praktycznie nie ograniczony. Można z niego korzystać nie tylko w domu, ale i w szkole, kafejkach, a także w telefonach komórkowych.

 

Rolą rodziców jest by je uświadomić, dać wiedzę i nauczyć podstawowych rzeczy, by interpretacja prezentowanych w Internecie treści była jak najbliższa ich własnej.

 

Dostęp do Internetu mają nie tylko porządni ludzie, pragnący przekazać innym coś pożytecznego i ważnego. Najczęściej korzystają z niego osoby, które ukrywając się za anonimowością przemycają treści nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży.

 

Internet dostaje się w ręce osoby nie chcącej się ujawniać, wolącej być anonimową, pozwala zachować swoje plany i cele tylko dla siebie. Chyba każdy rodzic zgodzi sie, że nie są to wyznaczniki dobrego partnera rozmów z ich syna lub córki.

 

Lecz jednak nie ingerują w te rozmowy, skąd ta niekonsekwencja? Rodzice decydując się na dzieci niby wiedzą, że wymagać one będą uwagi i czasu.

 

A kiedy już je mają, jakoś tak wypada, że są zapracowani, zmęczeni, wolą pooglądać TV niż pójść na spacer czy wymyślić wspólna zabawę. Kiedy więc dzieciak jest już na tyle duży że ma swoje sprawy, kolegów, organizuje sobie czas wolny - oddychają niemal z ulgą.

 

Marzeniem większości dzieci jest komputer z Internetem, więc rodzice kupują sprzęt, zamawiają Internet, a potem wracają do swojego telewizora z błogim uczuciem dobrze spełnionego rodzicielskiego obowiązku - bo przecież dziecko jest uszczęśliwione. Zapominają, że teraz dziecko jest jeszcze bardziej narażone na niebezpieczeństwo, niż gdyby wracało do domu w środku nocy.

 

Jednak większość rodziców nadal nie traktuje Internetu poważnie, zasłaniając się, że służy on do nauki, poszukiwania informacji, jest źródłem rozrywki. Problem w tym, że ta rozrywka niesie ze sobą wiele zagrożeń: treści pornograficzne, nazistowskie, a także daje możliwość poznania na czatach ludzi o nie zawsze uczciwych zamiarach. Jest jeszcze kwestia łatwości dokonywania transakcji internetowych, kopiowania nie swoich tekstów, zdjęć, grafik, co jest przecież kradzieżą, i o czym dzieci powinny wiedzieć od rodziców.

 

Kiedy już rodzice zauważą wreszcie, że dzieciak w domu najpierw włącza komputer, a dopiero potem ściąga kurtkę i plecak, powinni zacząć się niepokoić, że jego kontakt z komputerem zaczyna przeradzać się w uzależnienie. Bo komputer uzależnia, nie mniej niż inne środki. Młodzież potrafi spędzać przed ekranem nawet po kilkanaście godzin na dobę. Nie pozostaje to bez wpływu na ich rozwój psychofizyczny. Wady wzroku, skrzywienie kręgosłupa, ból głowy. To tylko niektóre trwałe fizyczne objawy. Dochodzi do tego brak kondycji fizycznej spowodowany małym ruchem na świeżym powietrzu.

 

Nie można usprawiedliwiać się tym, że komputer jest dzieciom potrzebny do nauki. Owszem, jest przydatny w dzisiejszych czasach, ale nie powinien zastępować przeczytania książki, spotkać z przyjaciółmi czy spacerów.

Wiadomo, że nie da się dziś pracować bez znajomości komputera, ale to nie znaczy, że komputer ma być jedyną rzeczą, którą młodzież zna.

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?