21/02/2012
Bez z ciemyRaz, Dwa, Trzy Kolejny/a Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Wkrótce macie zamieszkać razem z twoim nowym partnerem. Relacje w waszym domu mogą być wspaniałe. Przeczytaj, jak je ułożyć.

 

Samotna mama,

 

a nowy tata twojego dziecka.

 

Wkrótce macie zamieszkać razem z twoim nowym partnerem. Relacje w waszym domu mogą być wspaniałe. Przeczytaj, jak je ułożyć.

Kiedy rozstawaliście się z ojcem twojego dziecka, wszystkim było bardzo trudno.Teraz już się ułożyło, pociecha też oswoiła się z nową sytuacją. I właśnie znów czeka was zmiana ? zakochałaś się i chcesz być z nowym partnerem.

 

Tłumacz dziecku nową sytuację.

Dziecko na pewno będzie się bało, że utraci w rodzinie swoją uprzywilejowaną pozycję. Jeśli utrzymuje dobre stosunki z ojcem, który z nim nie mieszka, to tylko jego chciałoby wciąż widzieć u boku mamy. Pojawiają się także wątpliwości, czy jeśli zaakceptuje1151944_hand.jpg nowego mężczyznę w swoim domu, nie będzie to oznaczać zdrady ojca?

 

Musisz pomóc dziecku.

Koniecznie mów o swoich uczuciach do niego, zapewniaj o tym, że nic na świecie nigdy ich nie zmieni. Wytłumacz, że jeśli polubi twojego nowego mężczyznę, nie oznacza to, że przestaje kochać swojego tatę. Jeżeli ma inne wątpliwości, cierpliwie wyjaśniaj. Odpowiadaj na pytania, a gdy ma pretensje, żal, złości się, nie wpadaj w panikę. Może potrzebuje więcej czasu, by wszystko zrozumieć.

 

Niczego na siłę nie przyspieszaj.
Dla ciebie nowy partner to ktoś, kogo znasz i kochasz. Dla dziecka to często obca osoba. Powinno go poznać, mieć okazję bywać z nim w różnych sytuacjach. Gdy już się lepiej poznacie, moglibyście spędzić kilka dni razem.

 

Nie spiesz się z decyzją o wspólnym zamieszkaniu.
Jeśli uznasz, że nadszedł najwłaściwszy moment na rozmowę o dalszych planach, zacznij o tym z dzieckiem rozmawiać. Pozwól, by wypowiedziało swoje zdanie, ale zadbaj też, by z twoich ust nie padały pytania o zgodę i oczekiwania, że to ono będzie podejmowało decyzję. Decyzję podejmujesz ty i masz do niej prawo. Musisz ją tylko przedstawić córce czy synowi.

1206480_swimming__3.jpg

On może być dobrym przyjacielem.
Nowy partner nie powinien natychmiast próbować wchodzić w jakąś rolę. Nie powinien też nigdy krytykować prawdziwego ojca i rywalizować z nim. Dobrze, jeśli w różnych sytuacjach podkreśli, że nie zamierza zająć jego miejsca. Nie powinien przekupywać dziecka, przymilać się, spełniać jego pragnień za wszelką cenę. Uczuć się nie kupuje, one rodzą się z wzajemnej bliskości i akceptacji. Wystarczy być cierpliwym i życzliwym wobec dziecka.

Zachęcaj partnera, by próbował znaleźć wspólne czy choćby podobne zainteresowania, sposób na szczególnie atrakcyjne spędzanie czasu oraz na wspólną zabawę.

 

Źródło: Naj 32-33/2008

Autor: Krystyna Zielińska

 

Zobacz również

Chłop w chacie

Uwaga na skarpetki

Eksperci z zakresu psychologii seksualnej radzą kobietom zwrócić uwagę na kolor ska...

Chłop w chacie

Garnitur

Chłop w chacie

Frak

Chłop w chacie

Smoking

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny