04/03/2011
Śnieżek i lód Strawa ducha i kondycha

Łyżwiarstwo szybkie

Łyżwiarstwo szybkie jest niezwykle interesującym sportem, a przy tym bardzo widowiskowym, tak ze względu na szybkość jak i rywalizację.

 

Łyżwiarstwo szybkie

 

 

Łyżwiarstwo szybkie jest niezwykle interesującym sportem, a przy tym bardzo widowiskowym, tak ze względu na szybkość jak i rywalizację. Zawody odbywają się na lodowisku o owalnym kształcie, podzielonym na 2 tory. Zawodnicy są oznaczeni szarfami czerwoną i białą.

 

Szarfa czerwona tor zewnętrzny, a wewnętrzny szarfa biała. Zawodnicy poruszają się w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Po dojechaniu do przeciwległej prostej zawodnicy zamieniają się torami, jest to konieczne, gdyż tor wewnętrzny jest mniejszy.

 

Zawodnicy ścigają się w parach, a wygrywa ten, który uzyska najniższy czas. Dystanse są różne dla mężczyzn: 100m, 500m, 1000m, 1500m, 5000m, 10000m, a dla kobiet 100m, 500m, 1000m, 1500m, 3000m, 5000m. W konkurencjach wielobojowych wygrywa ten, kto zdobędzie mniej punktów.

 

Punkty są, bowiem przyznawane za czas, w biegu na 500m 1 sekunda jest równa 1 punktowi. Jeśli mamy do czynienia z dłuższym dystansem, to 1 sekunda jest warta odpowiednio mniej punktów. Wynik punktowy jest podawany do 3 miejsc po przecinku, co pozwala na duża dokładność.

 

W śród wielobojów wyróżniamy sprinty, wielobój mały i wielobój duży. Oprócz biegów indywidualnych mamy jeszcze biegi drużynowe. Dzielimy je na dwie kategorie: sztafety i biegi na dochodzenie.

 

Źródło www.zimowe.org

 

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka