04/03/2011
Śnieżek i lód Strawa ducha i kondycha

Łyżwiarstwo szybkie

Łyżwiarstwo szybkie jest niezwykle interesującym sportem, a przy tym bardzo widowiskowym, tak ze względu na szybkość jak i rywalizację.

 

Łyżwiarstwo szybkie

 

 

Łyżwiarstwo szybkie jest niezwykle interesującym sportem, a przy tym bardzo widowiskowym, tak ze względu na szybkość jak i rywalizację. Zawody odbywają się na lodowisku o owalnym kształcie, podzielonym na 2 tory. Zawodnicy są oznaczeni szarfami czerwoną i białą.

 

Szarfa czerwona tor zewnętrzny, a wewnętrzny szarfa biała. Zawodnicy poruszają się w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Po dojechaniu do przeciwległej prostej zawodnicy zamieniają się torami, jest to konieczne, gdyż tor wewnętrzny jest mniejszy.

 

Zawodnicy ścigają się w parach, a wygrywa ten, który uzyska najniższy czas. Dystanse są różne dla mężczyzn: 100m, 500m, 1000m, 1500m, 5000m, 10000m, a dla kobiet 100m, 500m, 1000m, 1500m, 3000m, 5000m. W konkurencjach wielobojowych wygrywa ten, kto zdobędzie mniej punktów.

 

Punkty są, bowiem przyznawane za czas, w biegu na 500m 1 sekunda jest równa 1 punktowi. Jeśli mamy do czynienia z dłuższym dystansem, to 1 sekunda jest warta odpowiednio mniej punktów. Wynik punktowy jest podawany do 3 miejsc po przecinku, co pozwala na duża dokładność.

 

W śród wielobojów wyróżniamy sprinty, wielobój mały i wielobój duży. Oprócz biegów indywidualnych mamy jeszcze biegi drużynowe. Dzielimy je na dwie kategorie: sztafety i biegi na dochodzenie.

 

Źródło www.zimowe.org

 

Zobacz również

Wieści Famy

Komplementy

Czy wiesz jak mówić komplementy kobiecie? Czy komplementy maja jakiekolwiek znaczenie?Kobiety u...

Wieści Famy

Szkoły dla bezrobotnych

Wieści Famy

Jak rozwiązywać konflikty

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze