04/03/2011
Hala Stadion Strawa ducha i kondycha

Kręgle

 

KRĘGLE

           

Kręgle uznawane są za jedną z najstarszych gier ruchowych na świecie. Historycy przypuszczają, iż już jaskiniowcy rzucali kamieniami w inne kamienie. Egipskie grobowce zawierały kręgle i kule wykonane z kamienia. Najprawdopodobniej początkowo kule rzucano w celach obronnych, potem zaś ustalono sobie cel, a więc kręgle. W IV w. n.e. na terenach obecnych Niemiec kręgle stanowiły dość ważną część ceremonii religijnych. W wielu państwach średniowiecznych gra w kręgle była tępiona, a nawet oficjalnie zakazywana prawdopodobnie z tej racji, iż odciągała ona ludzi od pracy. Charakter sportowy kręglom nadano na przełomie XIX i XX stulecia.

Kręgle (ang. bowling) stanowią jeden z rodzajów gry w kule. Gra ta polega do strącania kulami dziesięciu kręgli, czyli ciężkich pionów. Kula wykonana jest z mas plastycznych, a najczęściej z nowotekstu i leucoritu. Obwód kuli do gry wynosi 105 cm. W kuli znajdują się najczęściej dwa otwory na palce. Parkiet ma 18 m długości i 1 m szerokości. Po bokach parkietu znajdują się rowy uniemożliwiające powrót kuli, jaka wypadła z toru. Kręgle mają 38 cm wysokości i 12 cm szerokości; waga pojedynczego kręgla winna wynosić od 1,36 do 1,64 kg. Zawodnicy grają w specjalnym obuwiu z podeszwą wykonaną z tworzywa, które pozwala na zrobienie odpowiedniego poślizgu jeszcze przed rzutem. Wyróżnia się kręgle parkietowe, kręgle klasyczne, bowling oraz bowls.

Kręgle klasyczne rozwinęły się tylko w Europie. W kręglach klasycznych rzuca się w dziewięć kręgli kulą bez otworów trzymaną w całej dłoni. Gra odbywa się na torach asfaltowych, parkietowych i nożycowych. Długość rozbiegu to 6,5 m. Na poszczególnych torach różna jest długość bieżni i szerokość toru oraz ukształtowanie nawierzchni: długość bieżni to w zależności od toru od 18 do 23,5 m, a szerokość ? od 35 do 125 cm. Tor asfaltowy jest prosty, zaś tory parkietowe i nożycowe wznoszą się, aby przy polu kręgli osiągnąć 10 cm przewyższenia w stosunku do początku bieżni. Na każdym z torów dziewięć kręgli ustawionych jest na tzw. szachownicy w specjalnych gniazdach. Prześwit między nimi wynosi 15 cm. Średnica kuli wynosi 16 cm. Kręgle ustawiane są na polu o kształcie kwadratu, którego przekątna pokrywa się z osią symetrii toru.

Bowling znany jest na niemal całym świecie; większość ludzi pod pojęciem ?kręgle? rozumie właśnie bowling. Bowling wymyślony został przez Amerykanów. W przypadku bowlingu mamy dziesięć kręgli, a kula ma trzy otwory na dwa palce środkowe oraz kciuk. Jeśli dziury w kuli są dobrze dopasowane, to zawodnik może rzucić stosunkowo ciężką kulą bez konieczności jej ściskania. Współcześnie kręgielnie są zautomatyzowane; to komputer liczy za graczy punkty. W jednej grze można uzyskać nawet 300 punktów! Bowling składa się z 10 rund. Maksymalna liczba rzutów kulą, jakie może wykonać zawodnik podczas jednej rundy, wynosi dwa. Jeżeli strąci się wszystkie za pierwszym razem, mamy tzw. strike. Strike ma wartość 10 oraz dodatkowo łączną liczbę punktów zdobytych podczas dwóch kolejnych rzutów. Jeśli zaś nie wszystkie kręgle zostaną strącone za pierwszym razem, zawodnik powtarza rzut. Gdy w rzucie tym strąci wszystkie kręgle, ma tzw. spare. Spare oznacza 10 punktów oraz liczbę punktów równą liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie kulą. Jeśli zawodnikowi nie uda się strącić wszystkich kręgli, to dostaje on tyle punktów, ile zbił kręgli. I jest to tzw. open frame.

Bowls jest natomiast dyscypliną sportu, której początki sięgają XII stulecia. Oficjalne zasady bowls powstały w XIX w. w Szkocji. Obecnie sport ten sporą popularnością cieszy się w Australii, w Nowej Zelandii, w Wielkiej Brytanii oraz w Japonii. Zawodnicy toczą na zmianę lekko spłaszczone kule w taki sposób, ażeby umieścić je jak najbliżej celu, tj. białej piłeczki. Charakterystyczny spłaszczony kształt kul powoduje, iż tor toczenia się kul jest zaokrąglony, a to ? z jednej strony ? utrudnia celowanie, ale też ? z drugiej ? pozwala graczom omijać kule już znajdujące się w polu gry. Punktacja przyznawana jest jednemu graczowi w zależności od ilości jego kul znajdujących się bliżej celu niż najbliższa kula jego przeciwnika. Bowls może być też grą drużynową. Mistrzostwa świata w bowls organizowane są co cztery lata.

 

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka