19/01/2010
Raz, Dwa, Trzy Kolejny/a Amor i Wenus

Jesteśmy zazdrośni

Bycie zazdrosnym nie jest dla nas specjalnie zdrowe. Podczas stresu wyzwala się kortyzol - hormon stresu, który powoduje wysokie tętno, wzrost ciśnienia krwi, objawy niemal jak przy wylewie. Gdyby taki stan utrzymywał się dłużej, prowadziłoby to<

 

JESTEŚMY ZAZDROŚNI?

 

Bycie zazdrosnym nie jest dla nas specjalnie zdrowe. Podczas stresu wyzwala się kortyzol - hormon stresu, który powoduje wysokie tętno, wzrost ciśnienia krwi, objawy niemal jak przy wylewie. Gdyby taki stan utrzymywał się dłużej, prowadziłoby to do wyczerpania i nieodwracalnego zniszczenia komórek. Także mózgowych. Wniosek? Do zazdrości trzeba podchodzić ostrożnie. I nie dać się zwariować.

Dlaczego jesteśmy zazdrośnikami? Mężczyzna nie może znieść niewierności seksualnej partnerki. Natomiast kobieta bardziej obawia się zaangażowania emocjonalnego swojego faceta w inny związek. Dla samców niewierność żony od zawsze była biologiczną porażką, bo to narażało ich na wychowywanie nie swojego potomstwa. Dla kobiet natomiast większym zagrożeniem było ewentualne porzucenie, ponieważ zmniejszało to szanse przeżycia jej rodziny. Uogólniając, faceci zazdrośni są o zdradę fizyczną, a kobiety raczej o psychiczną.

Podobno miłość nadaje miłości smaku i scala związek. Zazdrośni o siebie kochankowie nie pozwolą na rozstanie. Zazdrość sprawia, że bardziej się staramy, obserwujemy partnerkę i jesteśmy wyczuleni na wszelkie sygnały mogące świadczyć o tym, że utraciła nami zainteresowanie. Brak zazdrości powoduje, że zbytnio ufamy drugiej osobie, przestajemy się starać, a z czasem stajemy się obojętni na jej zachowanie, a to już tylko prosta droga do rozpadu związku. Odrobina zazdrości nie zaszkodzi, byle nie przerodziła się w wersję chorobliwą.30043_hulk.jpg

 

Chora zazdrość jest najbardziej gorzką ze wszystkich emocji, wykańcza obie strony związku. Bardzo łatwo można trafić w spiralę zazdrości, z której trudno się wykręcić. Wzajemne podejrzenia, niedomówienia, analizowanie każdego ruchu, gestu drugiej osoby, szukanie dziury w całym, podejrzewanie o najgorsze rzeczy partnerki tylko dlatego, że odebrała telefon od nieznajomego, albo spóźniła się dziesięć minut na spotkanie mogą stać się świetnym sposobem na zniszczenie miłości.

 

Zazdrość jest naszą reakcją na realne lub nierealne zagrożenia. Wśród nich największym jest zachwianie poczucia własnej wartości. Osoba o niskiej samoocenie nie wierzy, że ktoś może ją pokochać i być jej wiernym. Kolejną obawą jest niepewność co do dalszego istnienia związku.

 

Jak sobie radzić z zazdrością, której nie sposób całkowicie wyeliminować z naszych związków?

Zazdrości towarzyszą różne emocje: gniew, agresja, strach, nienawiść, depresja, poczucie beznadziejności, bezsilność, poczucie śmieszności albo winy, wstyd, wstręt do siebie lub partnera. Na początek warto określić, które z tych uczuć nas dotyczą, w jakich sytuacjach i dlaczego się pojawiają.

774694_stained_glass_portraits.jpg

Dobrym ćwiczeniem będzie zamiana ról. Spróbujcie nawzajem odtworzyć tok rozumowania partnerki: ona Twój, Ty jego. Dzięki temu lepiej się zrozumiecie i poznacie prawdziwą przyczynę zazdrości.


Spróbuj się zastanowić, czy naprawdę chcesz, by jej uwaga skupiała się wyłącznie na Tobie, czy w efekcie nie będzie to zbyt męczące dla was obojga?

 

Nie możesz myśleć, że partnerka jest dla Ciebie całym światem i nie wyobrażasz sobie życia bez niej. W ten sposób wpadniesz łatwo w pułapkę uzależnienia, a Twój świat faktycznie się załamie, gdy ona wykona jakiś fałszywy ruch. Buduj własną wartość, bądź silny, wówczas też będziesz dla niej bardziej fascynujący i pociągający.

 

Zazdrości nie można wykluczyć ze związku, ważne, by nad nią panować i rozsądnie oceniać sytuację.

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?