10/04/2009
EtacikEmeryt Rentier i Emeryt

Jakie będą nowe emerytury

Jakie będą nowe emerytury.Dwa świadczenia dla kobiet, jedno dla mężczyzn. Nie będzie emerytur małżeńskich. Dziedziczenie środków z II filaru zostanie jednak zachowane - wynika z projektów ustaw, do kt&oacut

Jakie będą nowe emerytury

 

Dwa świadczenia dla kobiet, jedno dla mężczyzn. Nie będzie emerytur małżeńskich. Dziedziczenie środków z II filaru zostanie jednak zachowane - wynika z projektów ustaw, do których dotarła ?Rzeczpospolita".

Ministerstwo Pracy proponuje dwa rodzaje świadczeń dla osób oszczędzających w II filarze (funduszach emerytalnych). Będzie to okresowa oraz dożywotnia emerytura dla kobiet, a dla mężczyzn tylko dożywotnia - wynika z projektu ustawy o zasadach wypłat emerytur kapitałowych, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

 

Wczoraj został on wraz z projektem prawa o zakładach emerytalnych przyjęty przez kierownictwo resortu pracy. Dziś obie propozycje mają trafić do konsultacji społecznych. Poprzedni rząd proponował wprowadzenie trzech emerytur, w tym kontrowersyjną małżeńską.

Z nowych przepisów wynika, że kobiety zyskają na wprowadzeniu do wyliczania świadczeń jednolitych dla płci tablic trwania życia . Mimo że żyją dłużej i szybciej przechodzą na emeryturę, dostaną takie same wypłaty jak mężczyźni.

Dożywotnie emerytury będą należeć się osobom po ukończeniu 65 lat. Ci, którzy nabywają prawa do świadczeń wcześniej, mogą otrzymywać emerytury okresowe. Będą one więc dla kobiet, których wiek emerytalny wynosi 60 lat. Wysokość tej emerytury obliczy ZUS na podstawie zgromadzonego kapitału w OFE i prognoz dotyczących dalszego trwania życia. Ta instytucja wypłaci świadczenie wraz z emeryturą z I filaru. Zgromadzonymi pieniędzmi nadal jednak zarządzać będą fundusze emerytalne. Dzięki temu będą one dłużej podlegać dziedziczeniu. Obecnie tylko w okresie gromadzenia oszczędności w OFE istnieje ten przywilej. Wypłata emerytury okresowej rozwiąże problem różnicy w wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.

 

Źródło: Tekst zaczerpnięto z portalu wp.pl - dział praca

Zobacz również

Chłop w chacie

Uwaga na skarpetki

Eksperci z zakresu psychologii seksualnej radzą kobietom zwrócić uwagę na kolor ska...

Chłop w chacie

Garnitur

Chłop w chacie

Frak

Chłop w chacie

Smoking

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny