19/07/2009
EtacikDziad i babaWybranka i Drogi SercuI po wszystkim Adam myśli

Jak pogodzić prace z ojcostwem

Próba bycia wspaniałym tatą i pełnoetatowym pracownikiem jednocześnie czasem może prowadzić do konfliktu w życiu ojca.

Jak pogodzić pracę z ojcostwem?

 
autor: Piotr Sakowski  
Wtorek, 26. Maj 2009 00:00

 
Próba bycia wspaniałym tatą i pełnoetatowym pracownikiem jednocześnie czasem może prowadzić do konfliktu w życiu ojca. Prawdopodobnie, najczęstszym problemem jaki zgłaszają mi ojcowie jest trudność w równoważeniu w swoim życiu pracy i domu.

 


Jednak ten problem może, przynajmniej częściowo, być rozwiązany dzięki pracy, która wspiera rodzinne zaangażowanie. W świecie pracy zwykle takich pracodawców zwie się ?przyjaznymi rodzinie". Jednak ojcowie dopiero zaczynający pracę, albo próbujący znaleźć zatrudnienie mogą mieć problemy z odróżnieniem miejsc ?przyjaznych rodzinie" od tych, które takimi nie są. Za czym więc ojcowie powinni się rozglądać poszukując pracodawcy, który rozumie i wspiera ich jako ojców, nie tylko pracowników? Ogólnie mówiąc, przyjazne rodzinie miejsce pracy charakteryzują następujące cechy:


Pomoc w opiece nad dzieckiem:

 

Niektórzy pracodawcy oferują pomoc finansową dla pracowników mających wydatki związane z opieką nad dziećmi. Ta pomoc może obejmować tanie bądź darmowe, oferowane na miejscu przedszkola bądź dodatki na dzieci. Te korzyści są spotykane rzadziej niż były dawniej, jednak są wciąż oferowane przez niektórych pracodawców.

Elastyczne godziny pracy:
Jednym z najważniejszych elementów prowadzenia polityki przyjaznej rodzinie jest umożliwienie elastycznego ustawiania godzin pracy. Może się to składać z czterodniowego tygodnia pracy, zezwalać na całkowitą bądź częściową pracę w domu czy bądź możliwości przerzucenia nadliczbowych godzin z jednego tygodnia na następny. Elastyczne godziny pracy mogą być prawdziwym błogosławieństwem dla ojców539665_escritrio.jpg posiadających ważne zobowiązania w domu.

Pracownicze programy
Wielu pracodawców oferuje programy, w których skład wchodzą: darmowe bądź niedrogie doradztwo dla pracowników i ich rodzin w zakresach takich jak rodzinne czy finansowe trudności, nadużywanie środków odurzających i innych uzależnień, często także doradztwox prawnicze. Może się to okazać pomocne dla ojców, którzy od czasu do czasu miewają trudności (czy są tak naprawdę tacy, co nie mają?).

Dzień syna i córki w pracy
Niektórzy pracodawcy (szczególnie niektóre korporacje międzynarodowe działające w naszym kraju) ustanawiają dni, podczas których można przyprowadzić synów i córki do pracy. Jest to wspaniała okazja do przedstawienia dzieciom co ich tata robi cały dzień. Jest to korzyść o całkiem niskich kosztach dla pracodawcy, która jest całkiem dużą dywidendą dla taty i jego rodziny.  

Seminaria rodzinne
Czasami pracodawcy oferują seminaria na tematy rodzinne. Tego typu usługi są pomocne dla ojców, którzy chcą wyszukiwać lepszych dróg bycia rodzicem czy mężem.

Programy zapewniające dobrą formę:
Coraz bardziej popularne stają się programy mające na celu pomoc pracownikom w utrzymaniu dobrej formy, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Pracodawcy mogą oferować siłownie, doradztwo żywnościowe, zachętę do ochrony prewencyjnej itp. Dobry program tego typu jest dobrym wyznacznikiem firmy przyjaznej rodzinie.

Opieka nad seniorami:
860275_watching_time.jpgCoraz więcej rodzin odkrywa, iż musi opiekować się rodzicami i innymi starszymi członkami rodziny. Pracodawcy przyjaźni rodzinie oferują seniorom niektóre ze świadczeń, o których normalnie myślimy jako o stosujących się do dzieci. Sprawdź, czy firma prowadzi odpowiednie seminaria, usługi i świadczenia w razie, gdybyś znalazł się w takiej sytuacji.

Ojcowie, którzy przedkładają dobro rodziny nad wszystko inne często znajdują się w konflikcie z pracodawcami, którzy nie szanują ich wyboru. Znalezienie przyjaznego rodzinie miejsca pracy może sprawić, iż te wybory będą dla nich łatwiejsze.

 


Źródło: www.menforum.pl

Zobacz również

Strawa ducha i kondycha

Piękno naturuy w jaskini

Piękno natury w jaskini

Strawa ducha i kondycha

Tatry

Strawa ducha i kondycha

Zimowa sceneria Bieszczad

Strawa ducha i kondycha

Sporty zimowe

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka