19/07/2009
10 Muz Strawa ducha i kondycha

Film

Duma i uprzedzenie Jane Austen już od dwustu lat inspiruje kolejne pisarki powieści dla kobiet z ambicjami. Anna Gavalda, autorka poczytnego romansu obyczajowego "Po prostu razem", prezentuje najnowszą wersję potyczek damsko-męskich, któr

"Po prostu razem"

Duma i uprzedzenie Jane Austen już od dwustu lat inspiruje kolejne pisarki powieści dla kobiet z ambicjami. Anna Gavalda, autorka poczytnego romansu obyczajowego "Po prostu razem", prezentuje najnowszą wersję potyczek damsko-męskich, którą dla kina zaadaptował Claude Berri.

W kinie możemy też obejrzeć ?Zakochaną Jane" (Becoming Jane) w reżyserii Juliana Jarrolda, o kulisach pierwszej miłości Jane Austen, która wpłynęła wprost na jej późniejszą twórczość.

Powieści Jane Austen przenoszono na ekran wielokrotnie, czy to w formie filmu fabularnego, czy też serialu telewizyjnego. Po raz pierwszy jednak możemy prześledzić burzliwe początki jej kariery. W paradokumentalnej fabule, opartej na słabo znanym wątku romantycznym w życiu pisarki, z łatwością odnajdziemy znajome wątki z powieści znanych i lubianych przez pokolenia kobiet: czas przed ślubem bogaty w przewrotne flirty, pojedynki na słowa z nieodpowiedzialnymi fatygantami, walki o posag i nieodłączne pragnienie wybicia się na niezależność przez kobiety skrępowane gorsetem finansowym przez ojców, mężów, którzy trzymali kasę w swoich rękach.

Najważniejszą angielską pisarkę poznajemy jako 20-latkę (Anne Hathaway), która kreśli piórem swoje pierwsze literackie próby. Córka wielebnego Austen (James Cromwell) i pani Austen (Julie Walters) zdecydowanie odstaje od reszty rodzeństwa. O jej względy bezskutecznie zabiega bratanek lady Gresham (Maggie Smith).

Przyszła autorka Rozważnej i romantycznej nie chce wyjść za mąż dla podreperowania ubogiej rodzinnej fortuny, czeka na prawdziwą miłość. Niespokojnego ducha wspiera w Jane kuzynka Eliza de Feuillide (Lucy Cohu), 35-letnia hrabina, która uciekła z Francji po zgilotynowaniu jej męża przez rewolucjonistów. Majętna wdowa sama decyduje o swoim losie.Na Boże Narodzenie 1795 roku z Londynu przyjeżdża student prawa o sławie awanturnika, Tom Lefroy (James McAvoy), który stanie się wzorem pana Darcy z Dumy i uprzedzenia.

Młodzi najpierw z dużą rezerwą przyglądają się sobie, nie wiedząc jak postąpić z nagłym porywem uczuć, ale z dnia na dzień zbliżają się, przyciągani magnetyzmem serc. I już wszystko miało się dobrze skończyć dla zakochanych, a źle dla literatury światowej, gdy Jane przypadkowo przeczytała list do Toma od rodziny, oczekującej pomocy finansowej od syna. Pisarka rezygnuje z miłości na rzecz odpowiedzialności za drugiego człowieka.1121879_couple_in_love_in_the_grass_2.jpg

Po latach Tom Lefroy zostanie lordem High Justice w Irlandii, a swej córce nada imię Jane. Tak jak Jane Austen, która już nigdy nie wyszła za mąż, ale stała się najsłynniejszą kobietą-pisarką na świecie. Zysk czy strata, kto zrazu rozpozna - rzekłby Lao Tse. Mowa oczywiście o czasach przed Harry Potterem i sukcesem J.K. Rowling.
?Po prostu razem" to mistrzowski popis gry aktorskiej kwartetu Camille Fauque, malarki, na co dzień sprzątaczki (Audrey Tautou), kucharza-gbura o złotym sercu Francka (Guillaume Canet), neurotycznego arystokraty, sprzedającego pocztówki przed muzeum Philiberta (Laurent Stocker) i babci Francka, Paulette (Francoise Bertin). Camille, szykanowana przez matkę, nie umie żyć w świecie, ucieka w anoreksję. Wygłodzoną i chorą w wyziębionym paryskim ?chambre de bonnes" - izdebce na poddaszu, bez wody i pieca - odnajduje Philibert, sąsiad z kamienicy zajmujący ogromny apartament od frontu ulicy razem z mistrzem patelni. Na początku Franck reaguje nieprzyjaźnie na Camille, uznając ją za wroga męskiej przyjaźni. Po wielu perypetiach czwórka nieudaczników życiowych zamieszkuje razem w olbrzymim apartamencie. Na początku między tak odmiennymi osobowościami skrzy, ale czego się nie robi dla miłości. Każde z nich ma coś do ofiarowania drugiemu. I nie jest to specjalnie przyszykowany prezent, ale gest płynący z serca. ?Są trzy skarby, które umiłowałem i tobie polecam: pierwszy to współ-odczuwanie, które odwagę znaleźć pozwala. Drugi to umiar, który siłę pozwala znaleźć. A trzeci to świadomość nieistotności swego ?ja?, co pozwala mieć wpływ na świat"
- Lao Tse, Tao Te Ching

?Po prostu razem",
reż. Claude Berri,
prod. Francja,
dystr. Gutek Film

 

Tekst recenzji zaczerpnięty z www.charaktery.eu

 

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny