19/07/2009
10 Muz Strawa ducha i kondycha

Film

Duma i uprzedzenie Jane Austen już od dwustu lat inspiruje kolejne pisarki powieści dla kobiet z ambicjami. Anna Gavalda, autorka poczytnego romansu obyczajowego "Po prostu razem", prezentuje najnowszą wersję potyczek damsko-męskich, któr

"Po prostu razem"

Duma i uprzedzenie Jane Austen już od dwustu lat inspiruje kolejne pisarki powieści dla kobiet z ambicjami. Anna Gavalda, autorka poczytnego romansu obyczajowego "Po prostu razem", prezentuje najnowszą wersję potyczek damsko-męskich, którą dla kina zaadaptował Claude Berri.

W kinie możemy też obejrzeć ?Zakochaną Jane" (Becoming Jane) w reżyserii Juliana Jarrolda, o kulisach pierwszej miłości Jane Austen, która wpłynęła wprost na jej późniejszą twórczość.

Powieści Jane Austen przenoszono na ekran wielokrotnie, czy to w formie filmu fabularnego, czy też serialu telewizyjnego. Po raz pierwszy jednak możemy prześledzić burzliwe początki jej kariery. W paradokumentalnej fabule, opartej na słabo znanym wątku romantycznym w życiu pisarki, z łatwością odnajdziemy znajome wątki z powieści znanych i lubianych przez pokolenia kobiet: czas przed ślubem bogaty w przewrotne flirty, pojedynki na słowa z nieodpowiedzialnymi fatygantami, walki o posag i nieodłączne pragnienie wybicia się na niezależność przez kobiety skrępowane gorsetem finansowym przez ojców, mężów, którzy trzymali kasę w swoich rękach.

Najważniejszą angielską pisarkę poznajemy jako 20-latkę (Anne Hathaway), która kreśli piórem swoje pierwsze literackie próby. Córka wielebnego Austen (James Cromwell) i pani Austen (Julie Walters) zdecydowanie odstaje od reszty rodzeństwa. O jej względy bezskutecznie zabiega bratanek lady Gresham (Maggie Smith).

Przyszła autorka Rozważnej i romantycznej nie chce wyjść za mąż dla podreperowania ubogiej rodzinnej fortuny, czeka na prawdziwą miłość. Niespokojnego ducha wspiera w Jane kuzynka Eliza de Feuillide (Lucy Cohu), 35-letnia hrabina, która uciekła z Francji po zgilotynowaniu jej męża przez rewolucjonistów. Majętna wdowa sama decyduje o swoim losie.Na Boże Narodzenie 1795 roku z Londynu przyjeżdża student prawa o sławie awanturnika, Tom Lefroy (James McAvoy), który stanie się wzorem pana Darcy z Dumy i uprzedzenia.

Młodzi najpierw z dużą rezerwą przyglądają się sobie, nie wiedząc jak postąpić z nagłym porywem uczuć, ale z dnia na dzień zbliżają się, przyciągani magnetyzmem serc. I już wszystko miało się dobrze skończyć dla zakochanych, a źle dla literatury światowej, gdy Jane przypadkowo przeczytała list do Toma od rodziny, oczekującej pomocy finansowej od syna. Pisarka rezygnuje z miłości na rzecz odpowiedzialności za drugiego człowieka.1121879_couple_in_love_in_the_grass_2.jpg

Po latach Tom Lefroy zostanie lordem High Justice w Irlandii, a swej córce nada imię Jane. Tak jak Jane Austen, która już nigdy nie wyszła za mąż, ale stała się najsłynniejszą kobietą-pisarką na świecie. Zysk czy strata, kto zrazu rozpozna - rzekłby Lao Tse. Mowa oczywiście o czasach przed Harry Potterem i sukcesem J.K. Rowling.
?Po prostu razem" to mistrzowski popis gry aktorskiej kwartetu Camille Fauque, malarki, na co dzień sprzątaczki (Audrey Tautou), kucharza-gbura o złotym sercu Francka (Guillaume Canet), neurotycznego arystokraty, sprzedającego pocztówki przed muzeum Philiberta (Laurent Stocker) i babci Francka, Paulette (Francoise Bertin). Camille, szykanowana przez matkę, nie umie żyć w świecie, ucieka w anoreksję. Wygłodzoną i chorą w wyziębionym paryskim ?chambre de bonnes" - izdebce na poddaszu, bez wody i pieca - odnajduje Philibert, sąsiad z kamienicy zajmujący ogromny apartament od frontu ulicy razem z mistrzem patelni. Na początku Franck reaguje nieprzyjaźnie na Camille, uznając ją za wroga męskiej przyjaźni. Po wielu perypetiach czwórka nieudaczników życiowych zamieszkuje razem w olbrzymim apartamencie. Na początku między tak odmiennymi osobowościami skrzy, ale czego się nie robi dla miłości. Każde z nich ma coś do ofiarowania drugiemu. I nie jest to specjalnie przyszykowany prezent, ale gest płynący z serca. ?Są trzy skarby, które umiłowałem i tobie polecam: pierwszy to współ-odczuwanie, które odwagę znaleźć pozwala. Drugi to umiar, który siłę pozwala znaleźć. A trzeci to świadomość nieistotności swego ?ja?, co pozwala mieć wpływ na świat"
- Lao Tse, Tao Te Ching

?Po prostu razem",
reż. Claude Berri,
prod. Francja,
dystr. Gutek Film

 

Tekst recenzji zaczerpnięty z www.charaktery.eu

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Strawa ducha i kondycha

Piękno naturuy w jaskini

Piękno natury w jaskini

Strawa ducha i kondycha

Tatry

Strawa ducha i kondycha

Zimowa sceneria Bieszczad

Strawa ducha i kondycha

Sporty zimowe