04/03/2011
Bez z ciemyTo i OwoWybranka i Drogi SercuPsyche Bobo, Gołowąs, Infant

Dziecko potrzebuje rodziców

W naszych czasach dziecko potrzebuje rodziców bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości. Nasze czasy bardzo wyraźnie pokazują bowiem rozpad rodziny, związki są nietrwałe, a najbardziej cierpią na t

 

"DZIECKO POTRZEBUJE RODZICÓW"

 

W naszych czasach dziecko potrzebuje rodziców bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości. Nasze czasy bardzo wyraźnie pokazują bowiem rozpad rodziny, związki są nietrwałe, a najbardziej cierpią na tym dzieci.

 

Dzieci tracą kontakt z rodzicami, stają się bezbronne, narażone na zły wpływ otoczenia, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Młody człowiek musi sam podejmować ważne decyzje nie mając żadnego drogowskazu, kogoś kto mógłby mu przekazać całą niezbędną wiedzę o życiu. Młody człowiek zaczyna źle rozumieć pojęcie wolności jako możliwość robienia wszystkiego, co mu się podoba, gdy tymczasem wolność to przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

 

Człowiek w okresie dojrzewania, pozbawiony troskliwej opieki obojga rodziców i przekazywanych przez nich wzorców zachowań jest całkowicie bezbronny. Tylko życie w prawidłowo funkcjonującej rodzinie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo i uchronić przed negatywnym wpływem otoczenia. Łatwiej jest przecież zapobiegać, niż leczyć skutki złych zachowań.

 

Przy czym w procesie wychowawczym nie można zapominać, że dziecko jest odrębną istotą, ma prawo do podejmowania własnych decyzji, nie można mu wszystkiego narzucać, wymagać pewnych zachowań za pomocą zakazów i nakazów. Dziecka nie można wytresować jak zwierzątko. Należy dać mu swobodę  dorastania, uczenia się na błędach i mądrego podejmowania decyzji.1159028_christmas_family__3.jpg

 

Im więcej zakazów i nakazów, tym większa szansa, że w dziecku narodzi się bunt i chęć złamania wszystkich zasad, które rodzice starają mu się wpajać. Wszelkie rodzicielskie wymagania muszą być dostosowane do charakteru i poziomu rozwoju dziecka. Nie można też nakładać na dziecko swoich niespełnionych oczekiwań. Dziecko nie jest naszą kopią, nie musi powtarzać naszej drogi życiowej, powinno wybrać własną, a przede wszystkim pójść dalej.

 

Bądźmy wzorami dla naszych dzieci, aby mogły być z nas dumne, naśladować nas i brać sobie do serca nasze słowa. To trudne zadanie, ale z pewnością opłaci się trud, gdy wychowamy mądrego człowieka, który będzie umiał znaleźć swoje miejsce w świecie. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego tak istotne jest wychowanie przez przykład.

 

Jeżeli będziemy co innego mówić, a co innego robić, dziecko zakoduje w sobie ten przekaz i w pewnym momencie zacznie go również stosować. Nie oczekujmy, że dzieci będą idealne przy nieidealnych dorosłych i jeszcze mniej doskonałym świecie.

 

Rodzice powinni umieć zastosować całą gamę uczuć, które można zawrzeć w jednym słowie Miłość.

983338_family_moments.jpg

Pomiędzy Miłością, a całą grupą innych wyrazów w skład której wchodzą m.in. czułość, cierpliwość, szacunek, uśmiech, przebaczenie, możemy wstawić znak równości, gdyż Miłość, zawiera w sobie wiele wyrazów, które nie mogłyby istnieć samodzielnie.

 

Dzieci otoczone takimi uczuciami, będą miały łatwiejszą drogę do szczęśliwego życia w dorosłym życiu.

 

Dzieci nas potrzebują. Pamiętajmy o tym.

 

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?

Zobacz również

Eskulap - Temida

Hipochondria

"Hipochondria jest to, zgodnie z definicją, chorobliwa, przesadna troskliwość o ...

Eskulap - Temida

Niepełno sprawni stracą pracę bo ...pracują

Eskulap - Temida

Nie lekceważ grypy

Eskulap - Temida

Stres - Twój przyjaciel czy wróg?