04/03/2011
Bez z ciemyTo i OwoWybranka i Drogi SercuPsyche Bobo, Gołowąs, Infant

Dziecko potrzebuje rodziców

W naszych czasach dziecko potrzebuje rodziców bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości. Nasze czasy bardzo wyraźnie pokazują bowiem rozpad rodziny, związki są nietrwałe, a najbardziej cierpią na t

 

"DZIECKO POTRZEBUJE RODZICÓW"

 

W naszych czasach dziecko potrzebuje rodziców bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości. Nasze czasy bardzo wyraźnie pokazują bowiem rozpad rodziny, związki są nietrwałe, a najbardziej cierpią na tym dzieci.

 

Dzieci tracą kontakt z rodzicami, stają się bezbronne, narażone na zły wpływ otoczenia, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Młody człowiek musi sam podejmować ważne decyzje nie mając żadnego drogowskazu, kogoś kto mógłby mu przekazać całą niezbędną wiedzę o życiu. Młody człowiek zaczyna źle rozumieć pojęcie wolności jako możliwość robienia wszystkiego, co mu się podoba, gdy tymczasem wolność to przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

 

Człowiek w okresie dojrzewania, pozbawiony troskliwej opieki obojga rodziców i przekazywanych przez nich wzorców zachowań jest całkowicie bezbronny. Tylko życie w prawidłowo funkcjonującej rodzinie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo i uchronić przed negatywnym wpływem otoczenia. Łatwiej jest przecież zapobiegać, niż leczyć skutki złych zachowań.

 

Przy czym w procesie wychowawczym nie można zapominać, że dziecko jest odrębną istotą, ma prawo do podejmowania własnych decyzji, nie można mu wszystkiego narzucać, wymagać pewnych zachowań za pomocą zakazów i nakazów. Dziecka nie można wytresować jak zwierzątko. Należy dać mu swobodę  dorastania, uczenia się na błędach i mądrego podejmowania decyzji.1159028_christmas_family__3.jpg

 

Im więcej zakazów i nakazów, tym większa szansa, że w dziecku narodzi się bunt i chęć złamania wszystkich zasad, które rodzice starają mu się wpajać. Wszelkie rodzicielskie wymagania muszą być dostosowane do charakteru i poziomu rozwoju dziecka. Nie można też nakładać na dziecko swoich niespełnionych oczekiwań. Dziecko nie jest naszą kopią, nie musi powtarzać naszej drogi życiowej, powinno wybrać własną, a przede wszystkim pójść dalej.

 

Bądźmy wzorami dla naszych dzieci, aby mogły być z nas dumne, naśladować nas i brać sobie do serca nasze słowa. To trudne zadanie, ale z pewnością opłaci się trud, gdy wychowamy mądrego człowieka, który będzie umiał znaleźć swoje miejsce w świecie. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego tak istotne jest wychowanie przez przykład.

 

Jeżeli będziemy co innego mówić, a co innego robić, dziecko zakoduje w sobie ten przekaz i w pewnym momencie zacznie go również stosować. Nie oczekujmy, że dzieci będą idealne przy nieidealnych dorosłych i jeszcze mniej doskonałym świecie.

 

Rodzice powinni umieć zastosować całą gamę uczuć, które można zawrzeć w jednym słowie Miłość.

983338_family_moments.jpg

Pomiędzy Miłością, a całą grupą innych wyrazów w skład której wchodzą m.in. czułość, cierpliwość, szacunek, uśmiech, przebaczenie, możemy wstawić znak równości, gdyż Miłość, zawiera w sobie wiele wyrazów, które nie mogłyby istnieć samodzielnie.

 

Dzieci otoczone takimi uczuciami, będą miały łatwiejszą drogę do szczęśliwego życia w dorosłym życiu.

 

Dzieci nas potrzebują. Pamiętajmy o tym.

 

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny