02/05/2011
Kurowanie sięPichcenie Eskulap - Temida

Dieta dla zestresowanego

Twój facet coraz częściej podnosi głos bez powodu? Zwracasz się do niego i czujesz, że mówisz do... ściany? Na dodatek wypija coraz więcej kaw, je co popadnie, w nocy dręczą go koszmary, a rano narzeka, że jest niewyspany. Uważaj, to są ob

 

Dieta dla zestresowanego.

 

Dieta dla zestresowanego:

Twój facet coraz częściej podnosi głos bez powodu? Zwracasz się do niego i czujesz, że mówisz do... ściany?

Na dodatek wypija coraz więcej kaw, je co popadnie, w nocy dręczą go koszmary, a rano narzeka, że jest niewyspany. Uważaj, to są objawy stresu. Zacznij walkę z nim od razu, zanim wasze życie nie zmieni się w koszmar!

 

Twój plan:

Uspokajasz go dietą, a przy okazji on gubi 2 kg w tydzień.

 

Twoja strategia:

Stres ?zżera" kalorie, więc możesz pozwolić mu na zjadanie większych porcji. Większych, ale nie byle czego. Jego menu powinno być starannie dobrane, żeby dania dodatkowo go nie pobudzały. Pilnujesz, by jadł regularnie 5 posiłków. Schowaj słodycze (także czekoladę!), nie kupuj napojów energetyzujących, a na obiad nie podawaj dań z wieprzowiny. Karm go za to warzywami i owocami.

 

Jego biurko:

Stoi na nim zawsze niegazowa woda mineralna z dużą zawartością magnezu (np. Muszynianka ma aż 155 mg magnezu w litrze, a Piwniczanka 92 mg/l) i uspokajające przekąski: marchewka, kalarepka, kawałki świeżego ogórka, chrupkie pieczywo, suszone morele, daktyle i orzeszki. Zabierasz mu chipsy!

 

Jego przykładowy dzień na diecie:1196128_tuna_fish_salad.jpg

 

I śniadanie: szklanka mleka lub kakao, kromka chleba razowego z masłem roślinnym, plasterek sera żółtego albo kakao, 2 łyżki płatków kukurydzianych, garść rodzynków, 2 włoskie orzechy.
II śniadanie: sok owocowy lub warzywny (pomarańczowy, pomidorowy lub z buraków)
Obiad: porcja duszonego kurczaka posypana orzechami, ryż, surówka ze świeżych warzyw, owoc albo omlet ze szpinakiem.
Podwieczorek: garść pestek dyni lub słonecznika albo grejpfrut.
Kolacja: porcja zapiekanego morszczuka, surówka z marchwi, selera i jabłka, kromka ciemnego chleba albo kromka chleba żytniego, śledź marynowany, ogórek konserwowy, ketchup, herbata.

 

Witaminy i zioła dla niego:

Podajesz mu przede wszystkim witaminy z grupy B, głównie B1, B2, B5, B6, ale nie zapominaj o witaminie C (w wyniku stałego stresu traci jej bardzo dużo, a przecież chroni ona przed infekcjami, wzmacniając jego układ odpornościowy). Na stres doskonałe są zioła, np. chmiel, męczennica krwista, kozłek lekarski oraz tarczyca bocznokwiatowa.

 

Zakazane!

  • Alkohol - wprowadzi go wprawdzie w dobry nastrój, ale na krótko, pity w nadmiarze zniszczy system nerwowy.
  • Kofeina - zwiększa niepokój i pogarsza koncentrację, nie powinien pić więcej niż 2 filiżanki kawy czy czarnej herbaty dziennie.
  • Tłusty nabiał - zwiększa ryzyko chorób serca, stres sprawia bowiem, że tłuszcze dłużej pozostają we krwi.

To mu podawaj:

Zapotrzebowanie na magnez u dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę. 968129_salad_plate.jpgPodawaj więc mu produkty bogate w ten pierwiastek (zawartość magnezu/100 g produktu): pestki dyni - 520 mg, kakao - 420 mg, natka pietruszki - 291 mg, migdały - 257 mg, soja - 250 mg, kasza gryczana - 218 mg, orzech włoski - 130-190 mg, fasola biała - 169 mg, jabłka ze skórką - 104 mg.


Bardzo dużo magnezu jest w czekoladzie, ale niestety ma ona też dużo kalorii. A ponieważ osoba zdenerwowana może pochłonąć całą tabliczkę, lepiej schowaj ją głęboko.

 

autor: Jolanta Głodowska

 

poradnikzdrowie.pl

 

 

 

Żywienie

 

 

 

Zobacz również

Strawa ducha i kondycha

Piękno naturuy w jaskini

Piękno natury w jaskini

Strawa ducha i kondycha

Tatry

Strawa ducha i kondycha

Zimowa sceneria Bieszczad

Strawa ducha i kondycha

Sporty zimowe

Zobacz również

Strawa ducha i kondycha

Piękno naturuy w jaskini

Piękno natury w jaskini

Strawa ducha i kondycha

Tatry

Strawa ducha i kondycha

Zimowa sceneria Bieszczad

Strawa ducha i kondycha

Sporty zimowe