04/03/2011
Hala Stadion Strawa ducha i kondycha

Boks

Boks (inaczej: pięściarstwo) jest to sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą, używając wyłącznie pięści.<

 

BOKS

 

Boks (inaczej: pięściarstwo) jest to sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą, używając wyłącznie pięści. Boks pojawił się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Wówczas bijatyki były niezwykle brutalne i dość często kończyły się nawet śmiercią. Profesjonalny boks ma od 2 do 12 rund, po 3 minuty. Mimo wielu zmian w rodzaju udoskonalenia metod sędziowania, lepszego przygotowania bokserów i o wiele lepszej i sprawniejszej opieki medycznej wypadki w boksie przytrafiają się nader często, co wpływa na negatywną prasę tego rodzaju sportu.

W 1946 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (Association Internationale de Boxe Amateur, AIBA); w 1920 roku założone zostało jako FIBA - Fédération Internationale de Boxe Amateur. Członkami AIBA są federacje kontynentalne i narodowe związki sportu amatorskiego, w tym również od 1925 roku Polski Związek Bokserski. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją i rozwojem boksu amatorskiego, szkoleniem i mianowaniem sędziów, ustalaniem przepisów regulaminowych, organizacją turniejów olimpijskich, mistrzostw świata i innych ważnych imprez.

W skład wyposażenia boksera wchodzi: (1) kask ochronny, (2) ochraniacze podbrzusza, (3) ochraniacze zębów i warg, (4) rękawice bokserskie, (5) owijka, (6) buty i (7) spodenki. (1) Kask ochronny jest to sprzęt ochronny boksera zabezpieczający przed urazami jego łuki brwiowe oraz uszy. Najczęściej wykonywany jest ze skóry, a wewnątrz wypełniany jest gąbką. Należy pamiętać, iż używanie kasków jest obowiązkowe w boksie amatorskim we wszystkich walkach i na każdych zawodach. (2) Ochraniacze podbrzusza (suspensoria) - to podpaska mosznowa wykonana z elastycznej tkaniny w kształcie woreczka przymocowanego tasiemkami do paska opasującego biodra. Także ochraniacze podbrzusza są stosowane obowiązkowo. (3) Ochraniacze zębów i warg (gumowa szczęka) najczęściej wykonane są z kauczuku w kształcie półokrągłej rynienki, którą można dopasować do górnej szczęki. Ochraniacze zabezpieczają przed utratą zębów i rozbiciem warg. Stosowanie tzw. gumowej szczęki jest obowiązkowe. (4) Rękawice bokserskie stanowią podstawowy element wyposażenia boksera. Rękawice wykonane są ze skóry z wyściółką np. z włosia końskiego, stanowiącą przynajmniej 50% masy całych rękawic; od wewnątrz rękawice wykończone są płótnem. (5) Owijka są to specjalne bandaże, zakładane na dłonie pod rękawice bokserskie. Zadaniem owijki jest wchłanianie potu oraz stabilizacja nadgarstka i kości śródręcza, co pomaga zapobiegać kontuzjom. (6) Buty są sznurowane i sięgają powyżej kostki. Buty wykonane są z miękkiej skóry. Posiadają cienką podeszwę gumową bez obcasa. Spodenki wykonane są z płótna, popeliny lub grubego jedwabiu. (7) Spodenki boksera sięgają do połowy uda. Spodenki te posiadają pasek szerokości ok. 7 cm, wykonany z trzech lub czterech gum oddzielnie wszytych w materiał innego koloru niż spodenki.

Technika w boksie obejmuje całokształt sposobów prowadzenia akcji w obronie i ataku. Taktyczna dojrzałość boksera pozostaje w prostym stosunku do jego przygotowania technicznego: im bogatsza jest technika boksera, tym bardzie różnorodna jest i jego taktyka. W szerokim pojęciu techniki bokserskiej zawiera się: umiejętność szybkiego i lekkiego poruszania się po ringu, opanowanie wszystkich ciosów, opanowanie techniki kontrciosów w połączeniu ich z tą czy inną obroną. Technika walki stanowi dla boksera jego oręż. Dla techniki boksu charakterystyczne jest kolejne następowanie i wzajemna zależność wszystkich ruchów. Bokser musi działać szybko i bez przerwy w zmieniających się warunkach. Każdy bokser winien dążyć do wypracowania sobie indywidualnego stylu walki, w oparciu o podstawowe zasady techniki, ogólnie przyjęte w szkoleniu.

Podstawowy element techniki w walce bokserskiej stanowią ciosy. Ciosy bokserskie są prawidłowe jedynie wtedy, gdy zadawane są przednią, wypchaną częścią zamkniętej rękawicy (oznaczoną białym kolorem) w przednie i boczne części głowy (do linii uszu) oraz powyżej pasa z przodu i z boku do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia. Wyróżniamy: (1) ciosy sierpowe, (2) ciosy proste oraz (3) ciosy z dołu. (1) Ciosy sierpowe (ang. hook) są to ciosy boczne dochodzące do przeciwnika z boku, a trafiające w boczne części głowy oraz w tułów. Ciosy te najczęściej stosowane są w półdystansie. Ciosy sierpowe wyróżnia silna praca skrętna tułowia z przeniesieniem ciężaru ciała w kierunku ciosu przy współudziale pracy nóg, bioder i barków. Podstawowymi ciosami sierpowymi są: lewy sierpowy, prawy sierpowy, lewy sierpowy wydłużony oraz prawy sierpowy wydłużony.  (2) Ciosy proste są to ciosy bokserskie najczęściej stosowane w walce, a charakteryzujące się dużą szybkością i skutecznością. Stosowane są też w ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontrciosy w obronie. Wyróżniamy następujące podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę (w głowę), lewy prosty na dół (w tułów), prawy prosty na górę (w głowę) oraz prawy prosty na dół (w tułów). (3) Ciosy z dołu (ang. uppercut) to inaczej ciosy podbródkowe lub ciosy na korpus. Jest to rodzaj ciosów bokserskich zadawany ręką ugiętą w łokciu, stosowany w półdystansie i w zwarciu, w ataku i w obronie. Podstawowymi ciosami z dołu są: prawy z dołu i lewy z dołu. Uppercut jest to niezwykle niebezpieczny dla przeciwnika cios. Zadając cios podbródkowy nie celuje się w brodę przeciwnika, lecz w jego splot słoneczny, a następnie ?ciągnie się" cios do góry w kierunku jego brody. Zadając cios podbródkowy należy lekko ugiąć nogi w kolanach, zadając cios ?wyskoczyć", skręcając jednocześnie lekko biodro. Siła tego ciosu idzie głównie z nóg.

Pozycje obronne to: (1) odskok, (2) odchylenie, (3) garda, (4) zakrok. (1) Odskok jest to element techniki stosowany w obronie, w którym bokser wychodzi poza zasięg ciosów przeciwnika przez odbicie z obu nóg; odskok jest skuteczną obroną bierną przed każdym rodzajem ciosów. (2) Odchylenie stanowi element techniki stosowany w obronie, a polega na cofnięciu tułowia poza zasięg ciosów przeciwnika, przy czym nogi i biodra ustawione w pozycji bokserskiej pozostają nieruchome; odchylenie stosowane jest w obronie przed ciosami prostymi na górę oraz ciosami sierpowymi. (3) Garda jest to element techniki stosowany w walce bokserskiej jako obrona bierna. Garda polega na takim ustawieniu rękawic i przedramion, aby chroniły boksera przed ciosami przeciwnika. (4) Zakrok jest to cofnięcie nogi do tyłu w celu uniknięcia ciosu i następnie wyprowadzenia kontry.

Do najważniejszych urządzeń treningowych zaliczamy: (1) gruszkę bokserską, (2) worek treningowy, (3) głowicę na sprężynie, a także (4) piłkę na gumie. (1) Gruszka bokserska potocznie nazywana jest kukurydziakiem. Jest to worek skórzany przypominający kształtem gruszkę o średnicy ok. 25 cm i wysokości 35 cm, wypełniony kukurydzą, grochem lub kawałkami gumy, przymocowany linką do sufitu, stosowany w treningu bokserskim do ćwiczenia ciosów zadawanych na głowę przeciwnika. (2) Worek treningowy ma kształt walca i przymocowany jest linką lub łańcuchem do sufitu. Worek treningowy stosuje się do ćwiczenia wszystkich ciosów. (3) Głowica na sprężynie jest to przyrząd bokserski stosowany do ćwiczeń wyrabiających wyczucie dystansu, refleks i celność ciosów. Głowica zbudowana jest z metalowej podstawy, do której na środku przymocowana jest sprężyna zakończona metalowym prętem z urządzeniem do regulowania wysokości przyrządu. Na końcu pręta znajduje się wypełniona powietrzem skórzana piłka. (4) Piłkę na gumie stosuje się w ćwiczeniach doskonalących wyczucie odległości i rytmu oraz refleks zawodnika. Piłka ta wykonana jest z miękkiej skóry, a wewnątrz posiada dętkę napełnioną powietrzem. Piłka umieszczona jest w siatce ze sznurka, i zawieszona jest na cienkiej gumie na wysokości głowy trenującego boksera.

 

Zobacz również

Strawa ducha i kondycha

Piękno naturuy w jaskini

Piękno natury w jaskini

Strawa ducha i kondycha

Tatry

Strawa ducha i kondycha

Zimowa sceneria Bieszczad

Strawa ducha i kondycha

Sporty zimowe

Zobacz również

Chłop w chacie

Uwaga na skarpetki

Eksperci z zakresu psychologii seksualnej radzą kobietom zwrócić uwagę na kolor ska...

Chłop w chacie

Garnitur

Chłop w chacie

Frak

Chłop w chacie

Smoking