04/03/2011
Hala Stadion Strawa ducha i kondycha

Boks

Boks (inaczej: pięściarstwo) jest to sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą, używając wyłącznie pięści.<

 

BOKS

 

Boks (inaczej: pięściarstwo) jest to sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą, używając wyłącznie pięści. Boks pojawił się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Wówczas bijatyki były niezwykle brutalne i dość często kończyły się nawet śmiercią. Profesjonalny boks ma od 2 do 12 rund, po 3 minuty. Mimo wielu zmian w rodzaju udoskonalenia metod sędziowania, lepszego przygotowania bokserów i o wiele lepszej i sprawniejszej opieki medycznej wypadki w boksie przytrafiają się nader często, co wpływa na negatywną prasę tego rodzaju sportu.

W 1946 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (Association Internationale de Boxe Amateur, AIBA); w 1920 roku założone zostało jako FIBA - Fédération Internationale de Boxe Amateur. Członkami AIBA są federacje kontynentalne i narodowe związki sportu amatorskiego, w tym również od 1925 roku Polski Związek Bokserski. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją i rozwojem boksu amatorskiego, szkoleniem i mianowaniem sędziów, ustalaniem przepisów regulaminowych, organizacją turniejów olimpijskich, mistrzostw świata i innych ważnych imprez.

W skład wyposażenia boksera wchodzi: (1) kask ochronny, (2) ochraniacze podbrzusza, (3) ochraniacze zębów i warg, (4) rękawice bokserskie, (5) owijka, (6) buty i (7) spodenki. (1) Kask ochronny jest to sprzęt ochronny boksera zabezpieczający przed urazami jego łuki brwiowe oraz uszy. Najczęściej wykonywany jest ze skóry, a wewnątrz wypełniany jest gąbką. Należy pamiętać, iż używanie kasków jest obowiązkowe w boksie amatorskim we wszystkich walkach i na każdych zawodach. (2) Ochraniacze podbrzusza (suspensoria) - to podpaska mosznowa wykonana z elastycznej tkaniny w kształcie woreczka przymocowanego tasiemkami do paska opasującego biodra. Także ochraniacze podbrzusza są stosowane obowiązkowo. (3) Ochraniacze zębów i warg (gumowa szczęka) najczęściej wykonane są z kauczuku w kształcie półokrągłej rynienki, którą można dopasować do górnej szczęki. Ochraniacze zabezpieczają przed utratą zębów i rozbiciem warg. Stosowanie tzw. gumowej szczęki jest obowiązkowe. (4) Rękawice bokserskie stanowią podstawowy element wyposażenia boksera. Rękawice wykonane są ze skóry z wyściółką np. z włosia końskiego, stanowiącą przynajmniej 50% masy całych rękawic; od wewnątrz rękawice wykończone są płótnem. (5) Owijka są to specjalne bandaże, zakładane na dłonie pod rękawice bokserskie. Zadaniem owijki jest wchłanianie potu oraz stabilizacja nadgarstka i kości śródręcza, co pomaga zapobiegać kontuzjom. (6) Buty są sznurowane i sięgają powyżej kostki. Buty wykonane są z miękkiej skóry. Posiadają cienką podeszwę gumową bez obcasa. Spodenki wykonane są z płótna, popeliny lub grubego jedwabiu. (7) Spodenki boksera sięgają do połowy uda. Spodenki te posiadają pasek szerokości ok. 7 cm, wykonany z trzech lub czterech gum oddzielnie wszytych w materiał innego koloru niż spodenki.

Technika w boksie obejmuje całokształt sposobów prowadzenia akcji w obronie i ataku. Taktyczna dojrzałość boksera pozostaje w prostym stosunku do jego przygotowania technicznego: im bogatsza jest technika boksera, tym bardzie różnorodna jest i jego taktyka. W szerokim pojęciu techniki bokserskiej zawiera się: umiejętność szybkiego i lekkiego poruszania się po ringu, opanowanie wszystkich ciosów, opanowanie techniki kontrciosów w połączeniu ich z tą czy inną obroną. Technika walki stanowi dla boksera jego oręż. Dla techniki boksu charakterystyczne jest kolejne następowanie i wzajemna zależność wszystkich ruchów. Bokser musi działać szybko i bez przerwy w zmieniających się warunkach. Każdy bokser winien dążyć do wypracowania sobie indywidualnego stylu walki, w oparciu o podstawowe zasady techniki, ogólnie przyjęte w szkoleniu.

Podstawowy element techniki w walce bokserskiej stanowią ciosy. Ciosy bokserskie są prawidłowe jedynie wtedy, gdy zadawane są przednią, wypchaną częścią zamkniętej rękawicy (oznaczoną białym kolorem) w przednie i boczne części głowy (do linii uszu) oraz powyżej pasa z przodu i z boku do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia. Wyróżniamy: (1) ciosy sierpowe, (2) ciosy proste oraz (3) ciosy z dołu. (1) Ciosy sierpowe (ang. hook) są to ciosy boczne dochodzące do przeciwnika z boku, a trafiające w boczne części głowy oraz w tułów. Ciosy te najczęściej stosowane są w półdystansie. Ciosy sierpowe wyróżnia silna praca skrętna tułowia z przeniesieniem ciężaru ciała w kierunku ciosu przy współudziale pracy nóg, bioder i barków. Podstawowymi ciosami sierpowymi są: lewy sierpowy, prawy sierpowy, lewy sierpowy wydłużony oraz prawy sierpowy wydłużony.  (2) Ciosy proste są to ciosy bokserskie najczęściej stosowane w walce, a charakteryzujące się dużą szybkością i skutecznością. Stosowane są też w ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontrciosy w obronie. Wyróżniamy następujące podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę (w głowę), lewy prosty na dół (w tułów), prawy prosty na górę (w głowę) oraz prawy prosty na dół (w tułów). (3) Ciosy z dołu (ang. uppercut) to inaczej ciosy podbródkowe lub ciosy na korpus. Jest to rodzaj ciosów bokserskich zadawany ręką ugiętą w łokciu, stosowany w półdystansie i w zwarciu, w ataku i w obronie. Podstawowymi ciosami z dołu są: prawy z dołu i lewy z dołu. Uppercut jest to niezwykle niebezpieczny dla przeciwnika cios. Zadając cios podbródkowy nie celuje się w brodę przeciwnika, lecz w jego splot słoneczny, a następnie ?ciągnie się" cios do góry w kierunku jego brody. Zadając cios podbródkowy należy lekko ugiąć nogi w kolanach, zadając cios ?wyskoczyć", skręcając jednocześnie lekko biodro. Siła tego ciosu idzie głównie z nóg.

Pozycje obronne to: (1) odskok, (2) odchylenie, (3) garda, (4) zakrok. (1) Odskok jest to element techniki stosowany w obronie, w którym bokser wychodzi poza zasięg ciosów przeciwnika przez odbicie z obu nóg; odskok jest skuteczną obroną bierną przed każdym rodzajem ciosów. (2) Odchylenie stanowi element techniki stosowany w obronie, a polega na cofnięciu tułowia poza zasięg ciosów przeciwnika, przy czym nogi i biodra ustawione w pozycji bokserskiej pozostają nieruchome; odchylenie stosowane jest w obronie przed ciosami prostymi na górę oraz ciosami sierpowymi. (3) Garda jest to element techniki stosowany w walce bokserskiej jako obrona bierna. Garda polega na takim ustawieniu rękawic i przedramion, aby chroniły boksera przed ciosami przeciwnika. (4) Zakrok jest to cofnięcie nogi do tyłu w celu uniknięcia ciosu i następnie wyprowadzenia kontry.

Do najważniejszych urządzeń treningowych zaliczamy: (1) gruszkę bokserską, (2) worek treningowy, (3) głowicę na sprężynie, a także (4) piłkę na gumie. (1) Gruszka bokserska potocznie nazywana jest kukurydziakiem. Jest to worek skórzany przypominający kształtem gruszkę o średnicy ok. 25 cm i wysokości 35 cm, wypełniony kukurydzą, grochem lub kawałkami gumy, przymocowany linką do sufitu, stosowany w treningu bokserskim do ćwiczenia ciosów zadawanych na głowę przeciwnika. (2) Worek treningowy ma kształt walca i przymocowany jest linką lub łańcuchem do sufitu. Worek treningowy stosuje się do ćwiczenia wszystkich ciosów. (3) Głowica na sprężynie jest to przyrząd bokserski stosowany do ćwiczeń wyrabiających wyczucie dystansu, refleks i celność ciosów. Głowica zbudowana jest z metalowej podstawy, do której na środku przymocowana jest sprężyna zakończona metalowym prętem z urządzeniem do regulowania wysokości przyrządu. Na końcu pręta znajduje się wypełniona powietrzem skórzana piłka. (4) Piłkę na gumie stosuje się w ćwiczeniach doskonalących wyczucie odległości i rytmu oraz refleks zawodnika. Piłka ta wykonana jest z miękkiej skóry, a wewnątrz posiada dętkę napełnioną powietrzem. Piłka umieszczona jest w siatce ze sznurka, i zawieszona jest na cienkiej gumie na wysokości głowy trenującego boksera.

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny