19/07/2009
Kurowanie się Eskulap - Temida

Astma

Astma jest to powszechnie wystepująca choroba przewlekła. Charakteryzuje się rozwijającym w drogach oddechowych stanem zapalnym i zwężeniem oskrzeli.

 

 

ASTMA

 

Astma jest to powszechnie wystepująca choroba przewlekła. Charakteryzuje się rozwijającym w drogach oddechowych stanem zapalnym i zwężeniem oskrzeli.

 

W astmie o łagodnym przebiegu zwężenie oskrzeli może zmieniać się nawet w krótkich odstepach czasu, spontanicznie, bądź pod wpływem zastosowanego leczenia.

 

Objawy astmy:

- świsty,

- duszność,

- uczucie ucisku w klatce piersiowej,

- kaszel.

 

Objawy astmy prowadzą do ograniczeń w aktywnosci życiowej i pogorszenia jakości życia. Astma może również powodoważutrudnienia w życiu zawodowym, prowadząc do poczucia zagrożenia.

 

Liczba chorych na astmę na świecie wynosi obecnie 300 mln, liczba zgonów z powodu astmy - 250 000 rocznie.

W Polsce z powodu astmy cierpi 8,6% dzieci i 5,4% dorosłych, a więc ponad 2 miliony osób.

Co ważne tylko około 30% chorych spełnia kryteria właściwie leczonej choroby. Ponad 70% ma objawy astmy przynajmniej raz w tygodniu, a 20% codziennie.

 

509289_working_to_breathe.jpg

Celem leczenia astmy jest uzyskanie całkowitego opanowania choroby, aby chory

stosując minimalne dawki leków nie odczuwał żadnych objawów. Lekami z wyboru w astmie przewlekłej są glikokortykosteroidy wziewne (GKS). Leki te powinny być przyjmowane codziennie w wyznaczonej dawce.

 

Na świecie standardem leczenia staje się stosowanie wygodnej i zarazem skutecznej formy leków, jaką są preparaty wziewne zawierające w jednym inhalatorze dwie substancje czynne (lek przeciw zapalny - glikokortykosteroid + lek rozszerzajacy oskrzela - b2 mimetyk).

 

Stosujac właściwe leczenie, można skutecznie kontrolować kliniczne objawy choroby. Ważną rzeczą staje się kontrolowanie astmy. Astma jest chorobą cechującą się dużą zmiennością. Z różną częstotliwością w ciągu dnia i nocy pojawia się, czy też nasila duszność. U części chorych wystepuje również kaszel. Oba te objawy są często powodem nocnych przebudzeń. W leczeniu astmy dąży się do wyeliminowania tych dolegliwości oraz zmniejszenia stosowania szybko działających leków rozkurczających oskrzela.

Uzyskanie takiego stanu określa się mianem pełnej (optymalnej) kontroli choroby.

 

Wiedza na temat choroby i jej praktyczne zastosowanie przez pacjenta poprawia

komfort życia, daje bezpieczeństwo choremu i samodzielność. Samoocena przebiegu choroby zmniejsza częstość i nasilenie objawów astmy. Pacjenci powinni sami umieć reagować w odpowiedni sposób na ataki astmy.

 

Test Kontroli Astmy zapewnia pacjentowi lepsze opanowanie objawów choroby, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej związane z mniejszą liczbą niespodziewanych wizyt pacjenta z zaostrzeniem astmy.

 

472243_vaporizer_tube.jpgDzięki lepszej kontroli swojej choroby pacjent może prowadzić normalne, aktywne życie.

 

Zapraszamy do serwisu internetowego poświęconego astmie www.astma.edu

 

Witryna ta stanowi kompendium wiedzy na temat astmy i alergii. Na stronie istnieje możliwość konsultacji ze specjalistą, wykonania Testu Kontroli Astmy i uzyskania aktualnych danych na temat pylenia roślin.

 

Zobacz również

Amor i Wenus

Dorosłe dzieci rozwodników

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw. I nie zdają sobie sprawy z teg...

Amor i Wenus

Facet to świnia

Amor i Wenus

Material GIRL

Amor i Wenus

Samotna mama, a nowy tata twojego dziecka

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny