06/04/2009
O AdamieBez z ciemyTo i OwoAlter EgoPsyche Adam myśli

10 przykazań samotnego ojca

?10 przykazań dla samotnie wychowującego ojca"

 

?10 przykazań dla samotnie wychowującego ojca"

 

 

 

  I.     Uwierz w siebie.  Wychowanie to najtrudniejsza praca na świecie. Zwłaszcza, jeżeli wykonujesz ją samemu, stajesz przed bardzo wielkimi trudnościami. Można powiedzieć, że jesteś bardziej odważny od oblatywacza samolotów i dzielny aniżeli treser tygrysów.

 

  II.   Daj sobie prawo do błędu. Nikt nie musi być idealny i nie jest. Wystarczy, że dasz dzieciom wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, będziesz je kochać, pocieszysz i pomożesz w razie potrzeby...

 

  III.  Pomyśl czasem o swej przyjemności.  To nie egoizm, lecz inwestycja. Dzieci uśmiechniętych ojców są szczęśliwsze.

 

IV.   Naucz się prosić o pomoc rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. To żaden wstyd, prosić o pomoc. Zawsze istnieje możliwość zrewanżowania się, np. ty następnym razem odbierzesz dziecko ze szkoły, posprzątasz, czy spędzisz czas wolny.

 

 V.    Zapędź dzieci do pomocy. Zabawa w dom  może być dobrą formą nauki, choćby podczas robienia porządków lub nielubianego odkurzania.

 

 VI.   Odpuść sobie. Zamiast się gonić i szarpać, wykonaj listę spraw niezbędnych, bez obaw rezygnując z czegoś, co można odłożyć na później.

 

 VII.  Nie miej poczucia winy. Nie twoja wina, że matka dzieci jest daleko, staraj się, by miały z nią kontakt, także z bratem czy siostrą. Dobrze jest zapisać je na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez kobiety. Nigdy nie utrudniaj kontaktów z matką, chyba że ich sama unika.

 

 VIII. Samotny ojciec nie musi być samotny. Nie angażuj dzieci w swe związki z kobietami, póki nie utwierdzisz się, że jest to coś poważnego.

 

 IX.    Znajdź bratnią duszę. Gdzieś zapewne mieszka w pobliżu twego zamieszkania lub jest twym sąsiadem samotny ojciec. Jeżeli się zaprzyjaźnicie, będzie wam obu łatwiej.

 

  X.   Emocje to nic złego. Gdy zostajesz sam z dzieckiem, boisz się, później nic ci się nie chce - ujawnia się wtedy złość. To zupełnie normalna reakcja. Uświadom to sobie, a będzie Ci łatwiej wziąć się w garść.     

 

Zobacz również

Adam myśli

Typologia Mężczyzn

Jak rozpoznać, czy nasz kandydat na męża jest tym odpowiednim? Czy nowopoznany fa...

Adam myśli

Całun Miłości

Adam myśli

Przykazania dla rozwodnika

Adam myśli

10 Przykazań dla mężczyzny

Zobacz również

Bobo, Gołowąs, Infant

Urlopy Ojcowskie

W życie weszły przepisy kodeksu pracy o dodatkowym fakultatywnym urlopie macierzyńskim. No...

Bobo, Gołowąs, Infant

Sposób na uparte dziecko

Bobo, Gołowąs, Infant

Uwaga na słowa

Bobo, Gołowąs, Infant

Trudy wychowawcze